آوای ورزقان: خانه امیر ارشد نمادشجاعت مردمان ورزقان است
آوای ورزقان: خانه امیر ارشد نمادشجاعت مردمان ورزقان است

خانه تاریخی امیر ارشد نمادشجاعت مردمان ورزقان است

به گزارش آوای ورزقان، این ساختمان سنگی که به «داش ساختمان» مشهور است از بناهای زیبا و منحصربه‌فرد ویکی از آثار مهم تاریخی و ثبت‌شده شهرستان ورزقان بشمار می‌رود که در طول سال بخصوص در فصول بهار و تابستان پذیرای صدها گردشگر داخلی و خارجی است. خانه امیر ارشد با بهره‌گیری از شیوه‌ی معماری تاریخی …

به گزارش آوای ورزقان، این ساختمان سنگی که به «داش ساختمان» مشهور است از بناهای زیبا و منحصربه‌فرد ویکی از آثار مهم تاریخی و ثبت‌شده شهرستان ورزقان بشمار می‌رود که در طول سال بخصوص در فصول بهار و تابستان پذیرای صدها گردشگر داخلی و خارجی است.

خانه امیر ارشد با بهره‌گیری از شیوه‌ی معماری تاریخی منطقه و سبک ویژه‌ی ابنیه قاجاری طراحی و ساخته‌شده است تا نمایانگر تفکرات و باورها و نحوه زندگی مردم منطقه باشد .

بنای داش ساختمان در اواخر قرن سیزدهم هجری قمری توسط مهندس کرسنسکی مهندس و معمار خوش‌نام روس ساخته‌شده است طی سال­های گذشته توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مورد مرمت قرارگرفته است.

این یادگار تاریخی که بخشی از شناسنامه هویتی مردم منطقه را به شمار می‌رود، متأسفانه  از دستبرد زمان و آسیب­های طبیعی در امان نمانده است. امیدواریم سازمان میراث فرهنگی  با اختصاص اعتبارات لازم اهتمام ویژه‌ای به مرمت و بازسازی و همچنین نگهداری از این بنای تاریخی داشته باشد.

ساختمان این خانه در دوطبقه است که سقف طبقه همکف آجری با طاق­های آهنگ متقاطع و سقف طبقه اول چوبی است، ساختمان دارای دو بال در جانبین شمالی و جنوبی و ایوانی در سمت غربی است و بدنه ساختمان سنگی است. وسعت آن ۱۱۰۰ مترمربع است

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *