آوای ورزقان:ارسال تصاویر آنلاین توسط تمامی پهپادها/ 133 هزار کیلومتر مربع فضای رزمایش در خشکی

ارسال تصاویر آنلاین توسط تمامی پهپادها/ ۱۳۳ هزار کیلومتر مربع فضای رزمایش در خشکی

به گزارش آوای ورزقان به نقل از دانا، رزمایش بزرگ ارتش با نام «محمد رسول‌الله(ص)» از صبح امروز چهارشنبه، با حضور بخش گسترده‌ای از یگان‌های زمینی، دریایی، هوایی و پدافند ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. این رزمایش در جنوب استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان، شرق تنگه هرمز و سواحل مکران تا مدار ۱۰ درجه …

به گزارش آوای ورزقان به نقل از دانا، رزمایش بزرگ ارتش با نام «محمد رسول‌الله(ص)» از صبح امروز چهارشنبه، با حضور بخش گسترده‌ای از یگان‌های زمینی، دریایی، هوایی و پدافند ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.

این رزمایش در جنوب استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان، شرق تنگه هرمز و سواحل مکران تا مدار ۱۰ درجه شمالی در آب‌های دریای عمان و شمال اقیانوس هند به مدت ۷ روز برگزار می‌شود.

گستره این رزمایش  در حدود ۲ میلیون و ۲۰۰هزار کیلومتر مربع خواهد بود و در روز آخر نیز رژه بزرگ یگان‌های سطحی و زیر سطحی برگزار می‌شود.

به گفته فرماندهان عالی‌رتبه نیروهای چهارگانه ارتش در این رزمایش بزرگ، جدیدترین و مهم‌ترین دستاوردهای دفاعی در رزم زمینی، دریایی، هوایی و پدافندی مورد تست و ارزیابی قرار خواهد گرفت.

امیر سید عبدالرحیم موسوی جانشین فرمانده کل ارتش به عنوان فرمانده این رزمایش پس از اعلام رمز آغاز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: در روز اول و دوم رزمایش یگان‌های نیروی زمینی به انجام عملیات می‌پردازند. در روز سوم شاهد عملیات یگان‌های نیروی هوایی و پدافند هوایی خواهیم بود و روزهای بعد یگان‌های نیروی دریایی راهبردی به انجام عملیات خواهند پرداخت.

وی افزود: در روز پایانی که روز نمایش قدرت است رژه یگان‌های سطحی زیر سطحی و هوایی برگزار خواهد شد.

 

ارسال تصاویر آنلاین توسط تمامی پهپادها/انهدام اهداف در فاصله ۲۵۰کیلومتری با پهپادهای انتحاری

سرهنگ رضا خاکی فرمانده یگان پهپاد نیروی زمینی ارتش با بیان اینکه یگان هواپیماهای بدون سرنشین نیروی زمینی طبق یک سناریوی جنگ واقعی وارد این رزمایش شده است، اظهار داشت: پهپادهای ما در این رزمایش در قالب نیروهای خودی و نیروهای دشمن به انجام مأموریت می‌پردازند.

خاکی افزود: در این رزمایش مأموریت‌هایی از قبیل شناسایی، مراقبت و شرکت در عملیات روانی علیه نیروهای دشمن به یگان پهپادی واگذار شده اما ما این قابلیت و توانمندی را داریم تا در صورت دستور هواپیماهای بدون سرنشین رزمی نزاجا را نیز وارد رزمایش کنیم.

خاکی در خصوص قابلیت این هواپیماها نیز، گفت: بسته به نوع فناوری‌هایی که هر کشور از آن استفاده می‌کند تجهیزاتی هم که روی پهپادها نصب می‌شود متفاوت است و امروز کشور ما به توانمندی‌هایی رسیده که دوربین‌ها و تجهیزات مورد استفاده در هواپیماهای بدون سرنشین به صورت کاملا بومی تولید شده و برای مثال قدرت بزرگنمایی و رزولیشن این دوربین‌ها به حدی است که نیازهای نیروی زمینی را در موضوع جمع‌آوری اطلاعات و کشف و شناسایی برآورده می‌کند.

خاکی با بیان اینکه فناوری پهپاد یکی از جوان‌ترین تکنولوژی‌های وارد شده در نیروی زمینی است، گفت: ما در این رزمایش سعی داریم تا هواپیماهای بدون سرنشین را به صورت کامل از نظر تکنیک و تاکتیک با سایر رسته‌ها هماهنگ کنیم تا بتوانند به خوبی در انجام عملیات با یکدیگر همکاری کنند و امیدواریم در این رزمایش نیز نمره خوبی بگیریم.

وی اظهار داشت: تمامی پهپادها به توانمندی ارسال آن‌لاین تصاویر مجهز هستند، گفت: امروز یگان پهپادی در هر نقطه کشور که نیروی زمینی در آن فعالیت داشته باشد حضور دارد و در صورت نیاز خط مقدم شناسایی هوایی در این مناطق و در مناطق مرزی خواهد بود.

فرمانده یگان پهپاد نزاجا در خصوص هواپیماهای بدون سرنشین رزمی نیز، گفت: پهپادها انواع مختلفی دارند که اجرای عملیات رزمی یکی از مأموریت‌های آنهاست که می‌توانند با استفاده از بمب و راکت و یا به صورت انتحاری آن را انجام دهند.

خاکی خاطرنشان کرد: نیروی زمینی ارتش تنها یگان آجا است که از پهپاد انتحاری برخوردار بوده و این پهیاد با نام رعد می‌تواند اهداف را در برد ۲۵۰ کیلومتر به صورت نقطه‌ای مورد هدف و انهدام قرار دهد.

انتقال تجربیات نظامی فرماندهان دفاع مقدس به نسل جوان در رزمایش بزرگ ارتش

امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش با اشاره به برگزاری رزمایش محمدرسول‌الله ارتش گفت: بخش عظیمی از فرماندهان این رزمایش کسانی هستند که سالهای دفاع مقدس را درک و جنگ اول و دوم خلیج فارس را تحلیل کرده‌اند و می‌خواهند دانسته‌های خود را در این رزمایش به جوانان منتقل کنند.

وی افزود: در این رزمایش سربازان، درجه‌داران و فرماندهان در صحنه واقعی رزم قرار می‌گیرند و تلاش بر این است که سربازان بوی باروت را حس کنند و نحوه سنگر ساختن را یاد بگیرند و صدای صفیر گلوله را بشنوند  تا در صحنه واقعی رزم، توانمندی‌هایشان بالا برود.

فرمانده نیروی زمینی ارتش با اشاره به روحیه بالای نیروهای نظامی برای شرکت در این رزمایش گفت: محیط رزمایش محیط سختی است و مشکلات خاص خود را دارد اما  روحیه سربازان، درجه‌داران و افسران بسیار بالا است و با نشاط، شادابی و طراوت و خوشحالی مشتاقند در این عرصه انجام وظیفه کنند و اقتدار خودشان را نشان دهند و قابلیت‌های خودشان را بالا ببرند.

امیر پوردستان همچنین از استقبال و کمک مردم بومی منطقه و همکاری استاندار هرمزگان و سایر مسئولان این استان برای برگزاری این رزمایش قدردانی کرد و گفت: این پشتیبانی ها مایه دلگرمی نیروهای مسلح در انجام رسالت مسئولیت‌ها و ماموریت عظیم‌شان است و امیدواریم بتوانیم  به رسالت و مسئولیت خود به شایستگی عمل کنیم و در پیشگاه ملت و مقام معظم رهبری روسفید باشیم.

مرحله اصلی رزمایش مشترک محمدرسول الله (ص) از فردا چهارم دی با رمز محمد رسول الله(ص) آغاز و تا  ۱۰دی با حضور یکان‌های زمینی، پدافندی، هوایی و دریایی برگزار و در آن اقتدار ارتش جمهوری اسلامی ایران به نمایش در خواهد آمد.

امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به میزان آمادگی قرارگاه پدافند هوایی در آستانه آغاز رزمایش بزرگ ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: قرارگاه پدافند هوایی در رزمایش، قبل، حین و بعد از رزمایش هیچ تفاوتی در ماموریتش نیست و در واقع ما یک قرارگاه ۲۴ ساعته و شبانه روزی هستیم البته سایر نیروها تجهیزاتی به صحنه می‌آورند که ممکن است در رزمایش تشدید شود ولی قرارگاه، همیشه درگیر این مسائل است یعنی ما همیشه درگیر شناسایی و اخطار هستیم.

وی ادامه داد: در این رزمایش که نقش پدافند یک نقش پوشش پدافندی منطقه رزمایش است، به کمک نیروی هوایی ارتش و سامانه پدافند هوایی سپاه، گسترش‌های تاکتیکی خیلی خوبی را در منطقه عمومی رزمایش انجام داده‌ایم و حدود ۱۳۳ هزار کیلومتر مربع فضای رزمایش را در خشکی داریم و ۲۰۰۰ کیلومتر مربع در آبهای خلیج فارس و دریای عمان را در بخش پوشش پدافند هوایی داریم.

 

۱۳ هزار نیروی پدافند هوایی در رزمایش به صورت مستقیم و عقبه حضور دارند

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش تصریح کرد: الحمدلله با توجه به گسترش ۳ هزار نیروی پدافند هوایی که مستقیم درگیر این رزمایش هستند و ۱۰ هزار نیرو که به صورت عقبه اقدامات خود را انجام می دهند، ارزیابی من از اقداماتی که تاکنون انجام شده، بسیار خوب است و امیدوارم روزهای آتش علیه هواپیماهای جنگنده و هواپیماهای بدون سرنشین با مقطع کم و هم سامانه‌های موشکی و هم سامانه‌های توپخانه ای شلیک‌های موفقی داشته باشیم.

 

اطلاعات بسیار ذی‌قیمتی از کشورهای دشمن جمع‌آوری کرده‌ایم

امیر اسماعیلی درباره اخطارهایی که به هواپیماهای شناسایی نیروهای فرامنطقه‌ای در روزهای اخیر داده شده است نیز گفت: از این اقدامات در پدافند هوایی هر روز وجود دارد و اگر نباشد، روزمان روز نمی‌شود. بالاخره همه کشورهای حریف دوست دارند از کشور حریف اطلاعات جمع آوری کنند. ما اطلاعات بسیار ذی‌قیمتی از کشورهای دشمن جمع آوری کرده‌ایم و این حق مسلم هر کشوری است که می‌خواهد از خود دفاع کند. اگر دفاع قرار است جامع و کامل باشد باید اطلاعاتش جامع باشد.

وی افزود: بارها گفته‌ایم که امنیت منطقه با حضور کشورهای منطقه انجام می‌شود و حضور کشورهای فرامنطقه‌ای مزاحمت برای کشورهای منطقه است؛ یکی از این مزاحمت‌ها نزدیک شدن هواپیماهای شناسایی و یا هواپیماهای کسب اطلاعات است که عمدتاً هواپیماهای جاسوسی و یا هواپیماهای با سرنشین و یا بدون سرنشین محسوب می‌شوند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش خاطر نشان کرد: کشورهای فرامنطقه‌ای به مرزهای جمهوری اسلامی ایران نزدیک می‌شدند و می‌شوند، که در حقیقت با توجه به تکنولوژی پیشرفته‌ای که ما به آن در کشف و شناسایی دست یافتیم، چند سالی هست که هواپیماهای جاسوسی و بدون سرنشین و باسرنشین مانند یو۲ و ام کیو۱ و ام کیو ۴، متعلق به کشورهای منطقه‌ای خیلی دقیق و به موقع کشف و شناسایی می‌شوند و حتی در موقعیتی که هستند به آنها اخطار هوایی هم داده می‌شود و ما همزمان با اخطار هوایی، آمادگی اقدام تاکتیکی را هم داریم.

امیر اسماعیلی ادامه داد: هم در خصوص هدایت هواپیماهای طرح پدافندی درباره اینها، برای درگیری و هم لایت‌کردن و روشن کردن سامانه های موشکی ارتفاع متوسط و به بالا علیه هواپیماهایی که قصد نزدیک  شدن به مرزهای کشورمان را دارند، انجام می‌دهیم و آنها هم به موقع پاسخ می‌دهند و به موقع عذرخواهی و از منطقه دور می‌شوند.

“این کارها وفق قوانین هوانوردی دنیاست و ما برابر آن عمل می‌کنیم که اگر این نبود روزانه حدود ۱۰۰۰ فروند هواپیمای مسافربری از آسمان کشورمان عبور می‌کنند هر روزش یک فاجعه و حادثه می‌تواند باشد ولی می‌بینید که ایکائو و سازمان بین المللی هوانوردی، هوا و فضای ایران را امن‌ترین هوافضا برای پروازهای مسافربری در سطح خاورمیانه و در سطح جهان اعلام می‌کند.”

وی اضافه کرد: خیلی از کشورهای صاحب سبک در منطقه هستند که سیستم‌های شناسایی و کشف خوبی را خریداری کرده‌اند ولی الحمدلله توفیق برای ایران حاصل شده است که کشف و شناسایی‌ها را توسط رادارهای بومی که یا تولید کرده‌ایم و یا آنها را بهینه‌سازی کرده‌ایم انجام می‌شود.

ماجرای نشاندن هواپیمای ایساف در بندرعباس

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش ادامه داد: به طور مثال، همانطوری که رادارهای ثامن ۱ و ۲ را تولید کردیم، توانسته‌ایم رادارهای قدیمی را هم بهینه کنیم لذا پدافند به صورت انفرادی کار نمی‌کند بلکه یک شبکه است و مجموع این شبکه می‌شود اخطار به موقع و حفظ حاکمیت هوایی کشورمان البته ما تا آمادگی شلیک هم پیش رفته‌ایم ولی در مجموع، اخطار از کشف شروع می‌شود و بعد به شناسایی می‌رسد و اگر منجر شود به این که آن هواپیما نباید در آن لحظه در آن منطقه باشد ولی باشد، بلافاصله اخطار هوایی به زبان بین‌المللی داده می‌شود و آنها این سیستم اخطار را دریافت می‌کنند و آنها هم می‌دانند که بلافاصله بعد از اخطار، اقدام تاکتیکی انجام می‌شود و روشن شدن سامانه‌های موشکی و آماده گذاشتن هواپیماها روی باند صورت می‌گیرد، یعنی همان اقدامی که برای هواپیمای ایساف اتفاق افتاد.

 

به نفع هیچ کشوری نیست که خودش را به مرزهای هوایی ایران نزدیک کرده و به اخطار ایران پاسخ ندهد

امیر اسماعیلی همچنین اظهار داشت:‌ ما به این هواپیما تقریبا حوالی کرمان اخطار دادیم و چون علائم را دریافت کرده بود، برابر قوانین بین المللی آمد و در فرودگاه بندرعباس به زمین نشست، برای هواپیماهای فرامنطقه ای نیز همین شکل است. بالاخره از نظر هزینه و فایده به نفع هیچ کشوری نیست که خودش را به مرزهای هوایی جمهوری اسلامی ایران نزدیک کرده و قصد تخاصم داشته باشد و به اخطار ایران پاسخ ندهد اگر چنین اتفاقی بیفتد، بالاخره ما هم قاطعانه و بدون مماشات برخورد می‌کنیم.

وی افزود: در مورد هواپیماهایی هم که اخیرا به آنها اخطار دادیم، پاسخ‌ها عموماً عذرخواهی و دورشدن از منطقه بوده است؛ آنها می‌گفتند که به خاطر شرایط جوی و آب و هوایی اشتباها به مرزهای ایران نزدیک شده‌اند البته این را هم بگویم که این هواپیماها به مرزهای ایران نزدیک شدند ولی تجاوز به مرزها نداشتند. اگر هواپیماهای ما هم به کشوری در هر نقطه‌ای نزدیک شود اگر مجوز پروازی نداشته باشد، به او اخطار می دهند و این قانون هوانوردی است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش خاطر نشان کرد: غالب هواپیماهایی جاسوسی که به مرزهای ما نزدیک می‌شوند، فرامنطقه‌ای هستند ولی معمولا هواپیماهای جمع آوری اطلاعات سعی در نزدیکی به مرزهای جمهوری اسلامی دارند. هواپیماهای تاکتیکی و جنگنده این جرات را به خودشان نمی‌دهند چون برخورد با آنها برخورد قهری خواهد بود. ولی هواپیماهای شناسایی وقتی نزدیک مرزهای ما می‌شوند، انواع متفاوت دارند، هم گشت دریایی هستند و هم هواپیماهای بدون سرنشین و هم یو۲ که این هواپیماها در فرکانس‌ها و ارتفاعات متفاوت کار و پرواز می‌کنند.

امیر اسماعیلی ادامه داد: مهم این اقتدار است که به همه‌ی این هواپیماها دسترسی داریم و می‌توانیم آنها را کشف کنیم و هر لحظه که نزدیک شدند، اخطار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *