ضرورت ارتقاء جایگاه فرش تبریز در بازار های جهانی/هر گونه کوتاهی مسوولان در رونق صنعت فرش قابل بخشش نیست

به گزارش آوای ورزقان به نقل ازآناج، اسماعیل جبارزاده در جلسه ستاد جشن فرش تبریز که با حضور مسوولان استانی و بخش خصوصی صنعت فرش تشکیل شده بود، با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش دستباف از سوی شورای جهانی صنایع دستی، اظهار کرد: بنا داریم تبریز را به معنای واقعی به دنیا …

به گزارش آوای ورزقان به نقل ازآناج، اسماعیل جبارزاده در جلسه ستاد جشن فرش تبریز که با حضور مسوولان استانی و بخش خصوصی صنعت فرش تشکیل شده بود، با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش دستباف از سوی شورای جهانی صنایع دستی، اظهار کرد: بنا داریم تبریز را به معنای واقعی به دنیا معرفی و ثابت کنیم که این انتخاب، انتخاب به‌ جایی بوده است و جایگاه فرش تبریز باید در بازارهای جهانی ارتقا یاید.

وی با بیان اینکه صنعت فرش تبریز ریشه در تمدن و تاریخ این سرزمین دارد، گفت: انتخاب تبریز به عنوان پایتخت جهانی فرش، گامی موثر در توسعه صنعت فرش و جذب گردشگر به استان است و این موفقیت در صورت مدیریت صحیح و استفاده درست می‌تواند موجب رونق صنعت فرش استان شود و باید زمینه‌هایی ایجاد کنیم که تمام علاقمندان به این صنعت از سراسر دنیا به آسانی به تبریز سفر کنند.

وی با بیان اینکه وضعیت صنعت فرش تبریز در حال حاضر مطلوب نیست، اعلام کرد: برای رونق بازار فرش تبریز و خروج این صنعت از بلاتکلیفی، باید با مشارکت بخش خصوصی، تجار و بافندگان فرش و مسوولان ستادی برای بهبود وضعیت صنعت فرش تشکیل شود.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به برنامه‌ریزی ستاد فرش استان برای برگزاری جشن انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش در ۱۴ مهر، تاکید کرد: همه دستگاه‌های اجرایی استان برای هرچه بهتر برگزار شدن این مراسم باید اهتمامی جدی بورزند و باید در این مراسم به صورت برجسته نشان دهیم که تبریز تمام مولفه‌های لازم برای این انتخاب را داشته است.

وی با اشاره به اینکه اساسنامه صنعت فرش تبریز تدوین شده، گفت: با توجه به اینکه آذربایجان شرقی پتانسل بالایی جهت توسعه صنعت فرش و صادرات این صنعت به کشورهای خراجی دارد، هرگونه کوتاهی مسوولان در رونق این صنعت قابل بخشش نیست.

وی با تاکید بر ضرورت برپایی نمایشگاه‌های دایمی فرش در تبریز، اظهار کرد: این نمایشگاه‌ها موجب می‌شود تا علاقمندان، ظرفیت‌های صنعت فرش استان را به صورت یک‌جا مشاهده کنند و از این پس مراکز عرضه فرش نیز باید آمادگی پذیرش مسافران و گردشگران از نقاط مختلف دنیا را داشته باشند.

جبارزاده همچنین اعلام کرد: باید راه های ارتقا صنعت فرش تبریز در ستاد فرش تبریز بررسی شود  و برنامه ای مدون در جهت رونق صنعت فرش باید در نظر گرفته شود.

لازم به ذکر است که با پیشنهاد استاندار در این جلسه، تالار مصلی تبریز به عنوان محلی برای برگزاری مراسم جشن فرش تبریز تعیین شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *