کارشناس مسائل دینی: حواسمان به دست های پشت پرده باشد/ تکفیری ها را سنّی و تشیع لندنی را شیعه قلمداد نکنیم

به گزارش آوای ورزقان به نقل از آناج، با وقوع انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، حساسیت دشمنان اسلام برای ایجاد اختلاف و پراکندگی در میان مسلمانان بیشتر شد. بنابراین حضرت امام خمینی(ره) با درک این موضوع که دو مذهب تشیع و تسنن که از پیروان زیادی در سراسر جهان برخوردار هستند، هر اندازه بتوانند دیدگاه‌های …

به گزارش آوای ورزقان به نقل از آناج، با وقوع انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، حساسیت دشمنان اسلام برای ایجاد اختلاف و پراکندگی در میان مسلمانان بیشتر شد. بنابراین حضرت امام خمینی(ره) با درک این موضوع که دو مذهب تشیع و تسنن که از پیروان زیادی در سراسر جهان برخوردار هستند، هر اندازه بتوانند دیدگاه‌های خود را به یکدیگر نزدیک کنند، تأثیر بسیار مهم و ارزشمندی در اعتلا و عزت و سربلندی مسلمان در جهانی کنونی خواهند داشت و توطئه‌های هر روزه آن‌ها را نقش بر آب خواهند کرد، روزهای دوازدهم تا هفدهم ربیع الاول را تحت عنوان «هفته وحدت» نام گذاری کردند.

«چه خوب گفته است علامه فقیه کاشف الغطاء «بنی الاسلام علی کلمتین: کلمه التوحید و توحید الکلمه» یعنی اسلام بر روی دو اصل و دو فکر بنا شده است. یکی اصل پرستش خدای یگانه است، دیگر اصل اتفاق و اتحاد جامعه اسلامی است و از همین باب است که خدای متعال در قرآن کریم می فرماید: ” وَاعتَصِمُوا بِحَبلِ اللَّهِ جَمِیعاً و لاتَفَرَّقُوا

با توجه به شرایط حاکم سیاسی و فرهنگی در جهان و بخصوص با توجه به رابطه ی استکبارستیزی جمهوری اسلامی ایران با سران استکبار، گروه های نوظهوری چون تکفیری ها، وهابیون، تشیع لندنی و غیره جای توجه دارد و مقام معظم رهبری نیز در این رابطه با بیان راهکاری مسلمانان را به خنثی کردن نقشه های شوم دشمنان امر کرده و خطاب به اهل تشیع و تسنن می فرماید: نه تنها از مجادله ی زبانی بلکه از تنفر قلبی نسبت به یکدیگر نیز بپرهیزید.

میکائیل جمالپور استاد دانشگاه و کارشناس دینی در گفت و گو با خبرنگار آناج گفت: اگر مقام ولایت فقیه و رهبر معظم انقلاب ما را از مجادله ی زبانی با اهل سنت و احساس تنفر قلبی نسبت به آنان نهی می کند، بدین معناست که این موضوعات علمی هستند و باید توسط دانشمندان و اهل نظر مورد بحث قرار بگیرند نه افراد معمولی.

وی خاطرنشان کرد: تنفر قلبی از همدیگر نیز باعث به وجود آمدن گروه های افراطی مثل تکفیری ها و تشیع لندنی می شود که امروز نیز جوامع اسلامی گرفتار آن هستند.

وی افزود: اختلافات موجود بین مذهب تشیع و تسنن باید در داخل و توسط علمای امر بحث شود و نباید به بیرون از جامعه ی اسلامی کشیده شود وگرنه مجادله کنندگان و متنفران از همدیگر به بازیچه ی دست بیگانگان تبدیل خواهند شد چرا که آنها با پیامبر(ص)، قرآن و دین اسلام مخالفند  دنبال فرصت برای ایجاد انحراف در دین هستند؛ بنابراین راهکار رهبر انقلاب بسیار واقعی و منطقی است.

جمال پور تصریح کرد: در حال حاضر ما در مقطع تاریخی بسیار حساس قرار داریم و حصول اتفاق و اتحاد بین آحاد مسلمین ضرورت دارد زیرا دشمن با سوءاستفاده از اختلافات است که مشکلات موجود در افغانستان، پاکستان، نیجریه و دیگر کشورها را به وجود آورده است.

وی ادامه داد: نامهربانی بین اهل تسنن و تشیع موجب کاشته شدن بذر کینه و انواع اختلافات و گروهای افراطی را به وجود می آورد همان طور که تا بحال چنین شده است و همه ی آنها به صورت مستقیم و غیرمستقیم ساخته و پرداخته ی استکبار و استعمار است.

وی تاکید کرد: برای مثال گروه هایی چون تشیع لندنی، سلفی ها و تکفیری ها بازیچه ی اردوگاه استکباری هستند و آنها برای ایجاد چنین گروه هایی بودجه های کلان صرف می کنند اما ما باید آگاه باشیم که پیام اسلام و قرآن وحدت است؛ وحدتی که دشمن در صدد شکستن آن است.

این استاد دانشگاه در آخر گفت: نه اهل شیعه، تکفیری را از تسنن بداند و نه اهل سنت شیعه ی لندنی را به عنوان پیرو مذهب تشیع قلمداد کند چرا که بصیرت دینی و سیاسی لازم است که دست دشمن را در پشت صحنه ببینیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *