اطلاعیه وزارت خارجه ترکیه؛

کنسولگری ترکیه در موصل با اطلاع دولت ترکیه مورد هدف قرار گرفته است

به گزارش آوای ورزقان به نقل از آناج، سرکنسولگری  ترکیه در موصل، مورد هدف جنگنده های کشورهای مؤتلفه در مبارزه با داعش قرار گرفته است. این حمله در ساعت ۳:۰۰ امروز (۴ آوریل)، به وقت محلی ترکیه، صورت گرفته است. وزارت خارجه ترکیه، طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که این حملات با تائید دولت ترکیه …

به گزارش آوای ورزقان به نقل از آناج، سرکنسولگری  ترکیه در موصل، مورد هدف جنگنده های کشورهای مؤتلفه در مبارزه با داعش قرار گرفته است. این حمله در ساعت ۳:۰۰ امروز (۴ آوریل)، به وقت محلی ترکیه، صورت گرفته است. وزارت خارجه ترکیه، طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که این حملات با تائید دولت ترکیه رخ داده است.

این حمله، بعد از دریافت اطلاعات مبنی بر استفاده نیروهای داعش از ساختمان کنسولگری ترکیه در موصل، به عنوان قرارگاه، با تائید دولت ترکیه، توسط کشورهای متحد در مبارزه با داعش، صورت گرفته است. ساختمان کنسولگری ترکیه، مدت طولانی است که در اختیار تکفیری های داعش قرار دارد.

وزارت خارجه ترکیه، ۴۶ دقیقه بعد از وقوع این حمله، بیانیه ای را در سایت رسمی وزارت خانه خود منتشر نموده و با تائید وقوع این حمله جزئیاتی از این عملیات را بیان کرد.

ساختمان کنسولگری ترکیه در موصل، از ژوئن سال ۲۰۱۴، در اشغال داعش است و از آن به عنوان اقامتگاه و قرارگاه رهبران خود استفاده می نماید. این ساختمان در ساعت ۳:۰۰ به وقت محلی ترکیه، در تاریخ ۴ آوریل ۲۰۱۶ مورد هدف جنگنده های نیروهای مؤتلفه در مبارزه با داعش قرار گرفت که، بنا به اطلاعیه وزارت خارجه ترکیه، دولت ترکیه از تمامی برنامه ریزی ها، اهداف و فعالیت های این حمله مطلع است و از این حمله حمایت می کند.

ساختمان کنسولگری ترکیه از ۱۱ ژوئن ۲۰۱۴ در اشغال داعش است

داعش در تاریخ ۱۱ ژوئن ۲۰۱۴، با حمله به سرکنسولگری موصل، ساختمان کنسولگری ترکیه را به تصرف خود درآورد. این ساختمان که توسط پلیس ویژه محافظت می شد، با حمله بیش از ۹۰۰ شبه نظامی داعش به تصرف تکفیری ها درآمد و در این حمله ۴۹ نفر و از جمله سرکنسول ترکیه در موصل، “اوزترک ییلماز”، گروگان گرفته شدند.

گروگان ها، بعد از مذاکرات طولانی دولت ترکیه با سران گروهک تکفیری داعش در تاریخ ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۴، آزاد شدند و در ساعت ۵:۰۰ همان روز به ترکیه بازگردانده شدند.

گفتنی است، بعدها صوتی از مکالمات رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه، هاکان فیدان و داوود اوغلو منتشر شد که بیانگر هماهنگی این حمله توسط سران داعش و دولت ترکیه و همچنین گروگان گیری ۴۹ نفر از شهروندان ترک در کنسولگری موصل بود و با سکوت اردوغان در برابر فعالیت های داعش در کشورهای مجاور، مشخص شد که هدف این حمله، دادن علت تراشی برای سکوت دولت ترکیه در مقابل فعالیت داعش، به بهانه به خطر افتادن جان شهروندانش بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *