مواضع اخیرگروه‌ها درمناقشه قره باغ؛

ظرفیت مغفول اسلام‌گرایان در جمهوری آذربایجان/ برخی از جریانات ایرانی در موضوع قره باغ کاتولیک‌تر از پاپ شده بودند

به گزارش آوای ورزقان به نقل از آناج، شاید زمانی که آذربایجان در فکر انقلاب بزرگ خود و اعلام استقلال از زیر یوق کمونیسم بود، گمان نمی کرد که به زودی درگیر یک جنگ فرسایشی با همسایه غربی خود شده و به مرور زمان این درگیری تبدیل به یک گره کور در منطقه خواهد شد. …

به گزارش آوای ورزقان به نقل از آناج، شاید زمانی که آذربایجان در فکر انقلاب بزرگ خود و اعلام استقلال از زیر یوق کمونیسم بود، گمان نمی کرد که به زودی درگیر یک جنگ فرسایشی با همسایه غربی خود شده و به مرور زمان این درگیری تبدیل به یک گره کور در منطقه خواهد شد.

چه در زمان حکومت جبهه خلق و ابوالفضل ایلچی بیگ و چه در زمان حیدرعلی اف، جمهوری آذربایجان نتوانست در راستای آزاد سازی خاک های اشغال شده خود قدم مثبتی بردارد و به دلایل مختلف که شاید از گنجایش این نوشته فراتر باشد در مجموع ۲۰ درصد خاک خود را از دست داد.

این ناکامی ها تا جایی ادامه یافته بود که آن زمان حیدر علی اف بصورت رسمی و در حضور نمایندگان کشورهای اروپایی اعلام کرد که حاضر است به قره باغ حد غایت خودمختاری را بدهد ولی در قالب جمهوری آذربایجان و نه ارمنستان.

بعد از آتش بسی که به موجب قرارداد بیشکک در سال ۱۹۹۴ اعلام شد در طی سال های متمادی به کرّات آتش بس بین دو طرف نقض شده است اما این بار شدت درگیری ها و میزان تلفات دو طرف افزایش چشمگیری داشت. بررسی علل درگیری های اخیر قره باغ و قدرت ها و کشورهای ذی نفع از این درگیری ها مجالی دیگر می طلبد که چرا در شرایط فعلی اقتصادی، سیاسی  و امنیتی منطقه این اتفاقات روی داد و چه کسانی از این درگیری ها سود بردند؟

در هرحال این درگیری ها روی داد و کشورهای مختلف و جریان ها و افراد صاحب کلام در آذربایجان، ایران و ترکیه هم در موضوع قره باغ موضع گیری کردند.

در این زمینه ارزیابی مواضع جریان های سیاسی ،احزاب و طیف های مختلف آذربایجان نکته بسیار مهمی است چرا که برخی از جرایانات افراطی در ایران ظاهرا در جریان مناقشه اخیر قره باغ کاتولیک تر از پاپ شده بودند و در حالی که بسیاری از سایت های آذربایجان به روند عادی فعالیت خود می پرداختند، برخی فریاد می زدند و ادعا می کردند که همه در آذربایجان و ایران به فکر قره باغ هستند الا اسلامگرایان!

حقیقت امر این است که کارنامه اسلامگرایان چه در آذربایجان و چه دیگر کشورها همیشه در صف مقابله با ظلم و تجاوز بوده اند و این برچسبی خلاف واقعی است که نیاز چندانی به تکذیب ندارد اما لیست کردن برخی فعالیت ها و مواضعی که طیف های مختلف اسلام گرایان در روزهای اخیر نسبت به موضوع قره باغ داشتن هم خالی از لطف نیست.

بررسی کلی نگرش اسلام گرایان به موضوع درگیری ها در خطوط جبهه قره باغ نشان می دهد که اسلام گرایان به مصداق حدیث”حُبُّ الوَطن مِن الایمان” نه از روی احساسات که کاملا منطقی اعلام کرده اند که در دفاع از آزادی خاک های اشغال شده خود که بخشی از خاک اسلام است، آمادگی دارند و عرق ملی و شدت وطن دوستی شان هم بسیار بیشتر از برخی سیاسیونی بی خاصیتی است که فقط ادعای مبارزه را دارند.

  • ◄ بیانیه حزب اسلام آذربایجان ، ضمن محکوم نمودن تجاوزات  ارمنستان بر لزوم دفاع از میهن تاکید نموده و ارتش و نیروهای آذربایجان را قهرمان قلمداد نموده است.
  • ◄ بیانیه روحانیون آذربایجان مبنی بر دفاع همه جانبه از کشور .
  • ◄ بیانیه “دوام” مبنی بر حمایت از اقدامات ارتش آذربایجان.
  • ◄ بیانیه جمعی از محبوسین اسلامگرای آذربایجان مبنی بر اعلام آمادگی ایشان جهت حضور و نبرد در خط مقدم جبهه جهت آزاد سازی قره باغ.
  • ◄ بیانیه اتحادیه اجتماعی ” ارزشهای ملی – معنوی ” مبنی لزوم حمایت از ارتش آذربایجان در دفاع از میهن.

مقایسه عملکرد سایر احزاب و جناح ها با عملکرد اسلام گرایان نشان می دهد، بسیاری از جناح ها و طیفه ای موجود که داعیه وطن دوستی دارند در مورد درگیری های اخیر موضع قابل توجه و قابل قبولی اتخاذ ننموده اند.

به نظر می رسد یکی از بزرگترین قدم هایی که دولت آذربایجان می تواند در راستای کمک به آزادی قره باغ بردارد تقویت و میدان دادن به همین روحیه مبارزه با متجاوزان در صحنه عملی می باشد و برای رسیدن به این هدف هم حتما باید در جهت تقویت روحیه وفاق ملی قدم بردارد تا همه احزاب و جناح ها و جریانات سیاسی فارق از این که غربگرا هستند یا روس گرا، در جهت آزادی قره باغ قدم بردارند.

بررسی عملکرد دو هفته ای اسلام گرایان جمهوری آذربایجان در موضوع قره باغ، حاکی از آن است که نه تنها بر خلاف ادعاهای گذشته، این جریان تاثیر گذار در جامعه آذربایجان به فکر خیانت و جدایی در آذربایجان نیست بلکه می تواند پتانسیل مردمی مسلمانان آذربایجان را هم در راستای آزادی قره باغ و کمک به وطن بکار گیرد. در شرایط فعلی به نظر می رسد اگر دولت جمهوری آذربایجان واقعیت های جامعه ی این کشور را نادیده نگیرد، وقت آن فرا رسیده است که با تغییر رویکرد در قبال اسلامگرایان از خشونت و سرکوب به عطوفت از ظرفیت های انکار ناپذیر اسلامگرایان در جهت پیشرفت کشور و دفع تهدیدات دشمنان استفاده نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *