تحلیل عملکرد تیم ملی فوتسال در جام جهانی؛

گل طیبی مقابل برزیل نقطه بازگشت تیم ایران بود/ تاثیر لیگ پویا در تشکیل تیم ملی قدرتمند/ توانایی حضور در فینال را داریم

به گزارش آوای ورزقان به نقل از آناج، تیم ملی فوتسال کشورمان علیرغم شروع ناامید کننده در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۶ کلمبیا و قرار گرفتن در رده سوم گروه خود در دور مقدماتی، در ادامه توانست با دو پیروزی مقتدارنه برابر برزیل مدافع عنوان قهرمانی و پاراگوئه به جمع ۴ تیم برتر این مسابقات راه …

به گزارش آوای ورزقان به نقل از آناج، تیم ملی فوتسال کشورمان علیرغم شروع ناامید کننده در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۶ کلمبیا و قرار گرفتن در رده سوم گروه خود در دور مقدماتی، در ادامه توانست با دو پیروزی مقتدارنه برابر برزیل مدافع عنوان قهرمانی و پاراگوئه به جمع ۴ تیم برتر این مسابقات راه یابد که این موفقیت برای اولین بار در تاریخ فوتسال کشورمان بدست آمده است.

به همین بهانه در گفت‌وگو با “حسین قضایی” از مربیان و کارشناسان زبده فوتسال کشورمان عملکرد تیم ایران را در این رقابت‌ها تحلیل کرده‌ایم که مشروح آن به شرح زیر است:

آناج: به عنوان سوال نخست، تحلیلی از عملکرد تیم ملی فوتسال کشورمان در جام جهانی بفرمایید، با توجه به اینکه شروع خوبی نداشتیم و رفته رفته تیم توانست خودش را پیدا کند و اکنون به نیمه نهایی رسیده است:

در ابتدای صحبت‌هایم باید بگویم تیم ملی فوتسال کشورمان بدون انجام بازی‌های تدارکاتی مناسب به این رقابت‌ها اعزام شده بود و هیچ کس انتظار کسب این نتایج را نداشت، حتی کارشناسان بزرگ کشورمان احتمال نمی‌دادند تیم ما به مراحل نهایی برسد ولی خوشبختانه چون در تیم و بخصوص بازیکنان انگیزه وجود داشت تا با درخشش در این مسابقات لژیونر شوند، علیرغم اینکه شروع خوبی نداشتیم ولی رفته و رفته بهتر شدیم. تیم ایران بازیکنان تکنیکی زیادی دارد و فوتسال را بروز بازی می‌کند و به همین علت است که در مواجهه با تیم‌های بزرگ خیلی راحت بازی می‌کند.

گل طیبی مقابل برزیل نقطه بازگشت تیم ایران بود

با نتایج ایران در مرحله گروهی همگان از کسب موفقیت در این تورنمنت نا‌امید شده بودند بطوریکه هیچ کسی به آینده این تیم امیدوار نبود و وقتی با برزیل در مرحله حذفی روبرو شدیم این ناامیدی شدت بیشتری به خود گرفت؛ حتی بسیاری از مربیان بزرگ کشورمان در شبکه‌های خبری اعلام کردند که بازی با برزیل یک طرف قضیه است و بردن این تیم یک طرف دیگر و منطقی نیست فکر کنیم این تیم را می‌بریم و همانطور که دیدید تیم کشورمان در بازی با برزیل در نیمه نخست بسیار سردرگم بازی می‌کرد و علت آن این بود که آقای ناظم الشریعه نیز فکر می‌کردند بازی آخرشان است و به همین خاطر از تمامی بازیکنان استفاده می‌کردند اما وقتی دیدند که می‌توانیم بازی را از حریف بگیریم، تصمیمات درست‌تری گرفتند و پس از گل طیبی تیم روحیه گرفت و به تورنمنت برگشت.

 

 

نقش انکارناپذیر انتخاب یک رهبر مناسب در داخل میدان

البته در این بازگشت باید به انتخاب کاپیتان مناسب برای تیم از سوی کادر فنی نیز اشاره کنیم چراکه محمد کشاورز به عنوان رهبر تیم، گذشته از اینکه به لحاظ فنی و اخلاقی یکی از بهترین بازیکنان ماست، در جام جهانی گذشته نیز بازی کرده بود و حضور چنین بازیکن با تجربه‌ای بخصوص در زمان پاور پلی – سیستم ۵ نفره – و در زمان حساس ضربات پنالتی تأثیر خود را به خوبی نشان داد.

آناج: استفاده از مربی داخلی در این موفقیت چقدر نقش داشته است؟

یا مربی خارجی بسیار بزرگ یا مربی داخلی

تیم ملی ایران جزو بهترین تیم‌های جهان است و اکنون اگر بدترین نتیجه را برای این تیم در جام جهانی متصور باشیم تیم چهارم جهان هستیم، پس در بازیکنان تیم ما این پتانسیل وجود دارد که این رنکینگ را به خود اختصاص داده‌ایم. شما ببینید همین بازیکنان ما در آینده مربیان تیم ملی خواهند بود چنانچه که آقای ناظم الشریعه خودشان در تیم صدرای شیراز بازی کرده‌اند و اکنون این سمت را دارا هستند. تاثیر مربی ایرانی را اینگونه باید تحلیل کنیم که پیش از این خسوس اسپانیایی سرمربی تیم ملی بود و دیدگاه این مربی به فوتسال ما در مقایسه با مربیان داخلی متفاوت بود و نتوانست موفق باشد. ما اگر بخواهیم مربی خارجی در تیم ملی فوتسال استفاده کنیم باید حتماً یک مربی خارجی بسیار بزرگ باشد تا بازیکنان حرف شنوی داشته باشند و الا در غیر این صورت استفاده از مربی خارجی به ضرر ما خواهد بود.

مربیان داخلی بهترین کارایی را دارند

به نظرم برای تیم ملی فوتسال کشورمان مربیان داخلی بهترین کارایی را دارند چون برخلاف فوتبال، ما مربیان بزرگی در فوتسال داریم و ناظم الشریعه به عنوان یک مربی شهرستانی با قهرمانی در آسیا و همچنین کسب موفقیت تاریخی در این تورنمنت، نشان داد که مربیان داخلی می‌توانند برای تیم کشورمان مفید باشند. اگر به گذشته نیز برگردیم آقای شمس نیز عملکرد درخشانی در جام جهانی داشتند و پس از آن بود که ایشان به عنوان مدرس فیفا به مدارج بالای بین المللی راه یافتند.

در رابطه با علت موفقیت‌ها با مربیان داخلی باید بگویم چون فوتسال در حال حاضر یک رشته محدود در ورزش کشورمان است، بنابراین مربیان داخلی شناخت خوبی نسبت به روحیات، خصوصیات، اخلاق و نوع بازی بازیکنان‌مان دارند و از طرفی چون شناخت بین مربیان و بازیکنان کشورمان متقابل است و ارتباط خوبی در تیم شکل می‌گیرد، در نهایت وقتی در تورنمنتی حضور می‌یابیم اتحاد در تیم ایجاد می‌شود و این موفقیت‌ها بدست می‌آید.

همچنین کم لطفی است اگر از نقش آقای صانعی به عنوان مدیرفنی تیم در موفقیت‌ها به راحتی بگذریم چون ایشان پیش از این به عنوان سرمربی در تیم ملی کشورمان فعالیت داشتند و از نظر ارتباط و تجربه کمک زیادی به تیم و در راس آن به کادرفنی می‌کنند. ایشان در زمان هدایت تیم شرایط سخت را لمس کرده‌‌اند و در تقویت نقط قوت و رفع نقاط ضعف به تیم کمک شایانی انجام می‌دهند.

بدون شک موفقیت مربیانی چون ناظم الشریعه مایه مسرت ما مربیان داخلی بوده و به شخصه این موفقیت‌ها را به این عزیران تبریک می‌گویم و امیدوارم در مرحله نیمه نهایی  و ادامه جام جهانی نیز موفق باشند.

آناج: در جام جهانی گل‌های زیادی روی اشتباهات انفرادی دریافت کرده‌ایم، علت اصلی این اشتباهات را چه می‌دانید؟

اشتباهات در بازیکنان تکنیکی طبیعی است

تیم ما تیمی تاکتیک‌پذیر و متشکل از بازیکنان تکنیکی است و چنانچه که ما به لحاظ انفرادی عملکرد بسیار خوبی داریم، در کنار آن اشتباهات نیز وجود دارد؛ تیمی که پایبند به تاکتیک و بازیکنان تکنیکی است، اشتباهات انفرادی زیادی نیز خواهد داشت و به نظرم اینگونه اشتباهات و گل‌هایی که دریافت کرده‌ایم، کاملاً طبیعی است.

آناج: در مورد عملکرد صمیمی، دروازه‌بان تیم کشورمان چه نظری دارید؟

صمیمی می‌تواند بهترین گلر جهان باشد

علیرضا صمیمی به عنوان دروازه‌بان تیم مس سونگون مایه سربلندی ما در این جام جهانی بوده و ما از بابت درخشش این بازیکن بسیار خرسندیم. اگر عملکرد صمیمی را بررسی کنیم باید بگوییم صد در صد فوق العاده بوده و بدون تردید از ستارگان ما در این تورنمنت محسوب می‌شود و به نظرم اگر می‌خواهد که از این بهتر باشد، در برخی موارد باید بیشتر کار کند نه اینکه بگوییم ضعف دارد ولی همانطور که دیدید ما در این تورنمنت چند گل را از روی ضربات ایستگاهی دریافت کردیم که در دو بازی با برزیل و پاراگوئه نیز بسیار مشهود بود و این مسئله به هماهنگی دروازه‌بان با خط دفاعی و نوع چیدمان دفاع برمی‌گردد که باید دروازه‌بان هوشیاری بیشتری به خرج داده و از غافلگیری جلوگیری کند. با این وجود صمیمی در حال حاضر بهترین دروازه‌بان ایران و آسیاست و قطعاً با کار کردن روی ضربات ایستگاهی و همچنین حالت‌های تک به تک می‌تواند بهترین گلر جهان باشد.

آناج: در فصول اخیر لیگ برتر فوتسال ما با وجود نواقصی که داشته، یکی از بهترین لیگ‌های جهان بوده و رقابت چند تیم در هفته پایانی فصل گذشته برای قهرمانی موید این موضوع است؛ به نظر شما تاثیر این لیگ پویا در تشکیل یک تیم ملی قدرتمند چقدر است؟

اشاره بسیار خوبی داشتند، قطعاً بهره‌مندی از یک لیگ پویا و برنامه‌ریزی مناسب در برگزاری آن در تشکیل یک تیم ملی قدرتمند تأثیر انکارناپذیری دارد. همانطور که در فصول گذشته دیدید چند تیم تا هفته آخر برای قهرمانی می‌جنگیدند و در قسمت پایین جدول لیگ نیز وضعیت به همین گونه بود و این نشان می‌دهد که چقدر لیگ قدرتمندی داریم. گرچه ضعف‌هایی نیز در خصوص حضور تیم‌ها وجود داشته اما در یک ارزیابی کلی می‌توان نقش لیگ‌مان را در موفقیت تبم ملی مثبت قلمداد کرد و باید به مسئولان سازمان لیگ و آقای جابری به خاطر برنامه‌ریزی مناسب مسابقات تبریک گفت.

فوتسال نشان داد که بضاعت بالایی دارد

ما در لیگ‌مان ایرادها و اشکالاتی داریم بخصوص در مباحث داوری، میزبانی تیم‌ها، مسائل انضباطی و همچنین از نظر اقتصادی که تیم‌ها با مشکل روبرو هستند  و برای پیشرفت باید نسبت به رفع این نواقص اقدام کنیم؛ اشرافیت کمیته انضباطی به فوتسال با تصمیمات بی‌طرف، استفاده از بخش خصوصی و جذب اسپانسر در این وضعیت اقتصادی نامناسب تیم‌ها و همچنین خودکفایی فوتسال در مجموعه فوتبال عواملی هستد که به پویایی لیگ کمک خواهند کرد. در کل فوتسال نشان داد که بضاعت بالایی دارد و می‌تواند تماشاگران را به سالن‌ها بکشاند و با این عملکرد تیم ملی مطمئناً سطح فوتسال ما در جهان ارتقاء یافته و به پیشرفت این رشته ورزشی در کشور کمک خواهد کرد.

 

 

با پیروزی بر برزیل به خودباوری رسیدیم

ما در این جام جهانی چند کار مهم را انجام دادیم که حضور در جمع ۴ تیم یکی از آنها بود ولی مهمتر از آن، اعتماد به نفسی بود که برتری برابر برزیل به ما داد چون با این پیروزی الان در مقابل تیم‌هایی چون پاراگوئه، روسیه و اسپانیا راحت‌تر بازی خواهیم کرد و با این خودباوری می‌توانیم امیدوار باشیم که در رده‌های پایه نیز در سطح جهانی حرفی برای گفتن داشته باشیم. به نظرم اگر توجه به این تیم بیشتر شود و امکانات خوبی را در اختیار تیم کشورمان قرار دهیم مطمئناً در آینده نتایج از این نیز بهتر خواهد بود و می‌توان به آینده تیم فوتسال به عنوان موفق‌ترین رشته گروهی در تیم‌های ملی امیدوار بود.

آناج: بازی با روسیه را چگونه می‌بینید؟ آیا با شکست برزیل و پاراگوئه می‌توانیم خوش‌بین باشیم که این تیم قدرتمند را شکست داده و به دیدار پایانی برسیم؟

تا آن زمانی که با برزیل بازی نکرده بودیم و علی الخصوص تا نیمه دوم آن بازی، این باور وجود نداشت که ما می‌توانیم برزیل را شکست دهیم ولی پس از این برد اکنون خوش‌بین‌تر هستیم و می‌توانیم بگوییم که توانایی شکست روسیه را نیز داریم. ما دو بازی دوستانه با روس‌ها در ارومیه برگزار کردیم و شناخت خوبی از آنها داریم. روسیه تیمی است که اساس کار آن تکیه بر دو فاکتور قدرت بدنی و تاکتیک دارد و اگر ما در تقابل با این تیم از شانه به شانه شدن و جدال‌های تن به تن خودداری کنیم، موفق خواهیم بود چون آنها در بحث قدرت بدنی سرتر از ما هستند و از طرفی روسیه راحت‌تر به این مرحله رسیده و در مقایسه با تیم ما به لحاظ بدنی در شرایط بهتری قرار دارد، به همین دلیل اگر ما در مقابل آنها به بحث‌های تاکتیکی و تکنیکی وارد شویم، می‌توانیم از سدِ این تیم هم بگذریم و بدون شک افتادن در دام حریف که سعی خواهد کرد بازی را به سمت تقابل فیزیکی سوق دهد، ما را دچار مشکل می‌کند.

رمز پیروزی بر روسیه: در یک جمع‌بندی کلی، ما با یک بازی کنترل شده، به دور از احساس و همچنین با اتکا بر تاکتیک تیمی‌ و مهارت انفرادی بازیکنانمان می‌توانیم روسیه را شکست دهیم. خود بنده با این اعتماد به نفسی که در تیم ایجاد شده و با ترسی که از حذف برزیل و پاراگوئه بر پیکره حریفان‌مان وارد کرده‌ایم، معتقدم توانایی پیروزی بر روسیه و حضور در فینال را داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *