پیروزی منطق و دیپلماسی نفتی ایران؛

توافق اعضای اوپک برای کاهش تولید نفت/ سهم ایران ۳٫۹میلیون بشکه تعیین شد

وزیران نفت کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت( اوپک) با کاهش سقف تولید نفت این سازمان به میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز موافقت کردند.

به گزارش آوای ورزقان به نقل از ایرنا ، اعضای اوپک در یکصد و هفتاد و یکمین نشست این سازمان برای نخستین بار از سال ٢٠٠٨ میلادی بر سر کاهش تولید نفت خام خود به اجماع رسیدند و توانستند توافق الجزایر را اجرایی کنند.
بر اساس توافق مقدماتی (٢٨ سپتامبر، هفتم مهرماه) الجزیره، قرار بود سطح تولید اوپک به ٣٢ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ٣٣ میلیون بشکه در روز محدود شود.
اعضای اوپک امروز در وین توافق کردند به مدت ۶ ماه از اول سال ٢٠١٧ میلادی روزانه یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه از سطح تولید خود بکاهند و مجموع سقف تولید را به ٣٢ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسانند و این منوط به همکاری کشورهای غیرعضو اوپک و کاستن روزانه ۶۰۰ هزار بشکه نفت از تولیدشان است.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک همچنین با تولید روزانه سه میلیون و ٩٠٠ هزار بشکه نفت خام ایران موافقت کردند.
اعضای اوپک با تصمیم امروز که به دور از انگیزه سیاسی اتخاذ شد، ثابت کردند هنوز در شرایط سخت می توانند تصمیم‎های مهمی بگیرند و نقش مهمی در بازار انرژی جهان بازی کنند.
پیش بینی ها حاکی از آن است که قیمت نفت با این تصمیم اوپک به محدوده ۵۰ تا ۵۵ دلار برای هر بشکه می رسد.
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران پیش از نشست امروز اوپک اعلام کرده بود: «اگر روح اقتصادی بر نشست وزیران نفت و انرژی عضو اوپک حاکم باشد ما خیلی زود به نتیجه می رسیم اما اگر سیاست بخواهد تعیین کننده شود، تصمیم گیری دشوار می شود.»
براساس توافق امروز اعضای اوپک ، عربستان تولید خود را ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می دهد و به ۱۰ میلیون و ۶۰ هزار بشکه در روز می رساند.
‎خبرگزاری رویترز تولید نفت این کشور را در ماه اکتبر۲۰۱۶ میلادی ١٠ میلیون و ۵۴۹ هزار بشکه در روز اعلام کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *