فرماندار ورزقان؛

نمایشگاه نیازمندی های مس در ورزقان افتتاح می شود

فرماندار گفت: به منظور تولید اقلام مصرفی معدن مس سونگون در ورزقان، ایجاد اشتغال و رونق صنعت در شهرستان این نمایشگاه افتتاح در معرض دید علاقمندان قرار می گیرد.

حسن یحیوی عصر امروز در این خصوص به خبرنگار آوای ورزقان، گفت: نمایشگاه نیازمندی های معدن مس سونگون ورزقان با هدف ایجاد اشتغال، حمایت از سرمایه گذاران و توسعه صنعتی و اقتصادی شهرستان و استان از فردا یکشنبه به مدت ۴ روز در محل شهرک مس برپا می شود.

وی افزود: در این نمایشگاه بیش از ۵۰ مورد از قطعات مورد نیاز معدن مس سونگون که قابلیت سرمایه گذاری و تولید در شهرستان توسط سرمایه گذاران را دارد به نمایش گذاشته می شود.

فرماندار ورزقان با تاکید بر اینکه سرمایه گذارانی که در شهرک صنعتی ورزقان سرمایه گذاری کنند از ۲۰ سال معافیت مالیاتی برخوردار خواهند بود از سرمایه گذاران بومی شهرستان برای بازدید از این نمایشگاه و سرمایه گذاری در شهرک صنعتی ورزقان دعوت کرد.

معدن مس سونگون و کارخانه تولید مس سونگون در استان آذربایجان شرقی واقع شده و فاصله این کانسار از شهر تبریز ۱۳۰ کیلومتر از ورزقان ۳۰ کیلومتر بوده و این معدن در یک منطقه کوهستانی با متوسط ارتفاع ۲۰۰۰ متر بالای سطح دریا واقع شده است.

کانی سازی اصلی کانسار شامل کانی‌های مس و مولیبدن است و دومین تولید کننده مس ایران می‌باشد.

ذخیره احتمالی این معدن بیش از یک میلیارد تن و ذخیره قابل استخراج آن(با توجه به اکتشافات انجام گرفته) حدود ۷۹۶ میلیون تن برآورد شده‌است که در مجموع کل ذخایر قطعی، احتمالی و ممکن در محدوده کانسار سونگون حدود ۱٫۷ میلیارد تن سنگ مس با عیار ۶۱/. ٪ است است.

در این معدن غیر از فلز با ارزش مس، مولیبدن، طلا، نقره و دیگر عناصر با اهمیت به صورت فلزات همراه وجود دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *