گزارشی از سالخورده ترین زن آذربایجان شرقی:

خیرالنساء ۱۷ نتیجه و ۲ نبیره دارد!/ روایت خانواده کهن‌ سال‌ترین بانوی آذربایجانی از راز طول عمر خیرالنساء

به گزارش آوای ورزقان ،به نقل از آناج : نامش خیرالنساء است و در روستای معروف آستامال در منطقه‌ی ورزقان آذربایجان‌شرقی زندگی می‌کند، شناسنامه و مدارکش نشان می‌دهد ۱۱۳ سال سن دارد و از همان دوران کودکی زندگی در روستا را به شهرنشینی ترجیح داده است. شاید برای همین هم بیش از یک قرن عمر …

به گزارش آوای ورزقان ،به نقل از آناج : نامش خیرالنساء است و در روستای معروف آستامال در منطقه‌ی ورزقان آذربایجان‌شرقی زندگی می‌کند، شناسنامه و مدارکش نشان می‌دهد ۱۱۳ سال سن دارد و از همان دوران کودکی زندگی در روستا را به شهرنشینی ترجیح داده است. شاید برای همین هم بیش از یک قرن عمر کرده و علی‌رغم کهولت سن از توان جسمی خوبی برخوردار است.

خیرالنساء از شوهر اول خود ۲ دختر و یک پسر به یادگار دارد و حاصل ازدواج دومش یک فرزند پسر است؛ همسر دوم او نیز فوت کرده و حال در روستا با فرزندان پسر خود زندگی می‌کند. خدا را به‌خاطر طول عمری که به او بخشیده شکر می‌کند اما می‌گوید سخت است شاهد مرگ فرزندان خود باشی!

سالخورده‌ترین بانوی آذربایجانی که از او به‌عنوان پیرترین زنِ ایرانی نیز یاد می‌شود، ۲۱ نوه، ۱۷ نتیجه و ۲ نبیره دارد که نام برخی از آن‌ها را می‌داند.

وقتی از نتیجه‌اش درباره راز طول عمر مادر بزرگ مادرش سوال می‌کنیم، می‌گوید: برنامه غذایی خاصی ندارد اما اصلاً برنج نمی‌خورد و آبلیمو و رب نیز به غذاهایش نمی‌زند، در طول روز بیشتر میوه و سبزیجات مصرف می‌کند.

آنطور که نتیجه‌ی خیرالنساء شرح می‌دهد، این بانو زیاد اهل ورزش به معنای خاص نیست اما همواره در روستا کار می‌کند و روزی نیست که در خانه آرام بنشیند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *