آینده عدس کاران ورزقانی چطور خواهد بود:

سایه سنگین عدس‌های وارداتی بر معیشت عدس کاران ورزقان

شهرستان ورزقان، قطب تولید عدس‌در استان آذربایجان شرقی بوده و توانسته با تولید سالانه حدود ۱۰ هزار تن عدس رتبه اول استانی را به خود اختصاص دهد. به گزارش آوای ورزقان، با وجود کیفیت بالای عدس تولیدی شهرستان ورزقان، واردات عدس خارجی، فروش این محصول  تولیدی استان را کاهش داده و بهترین و مرغوب ترین …

شهرستان ورزقان، قطب تولید عدس‌در استان آذربایجان شرقی بوده و توانسته با تولید سالانه حدود ۱۰ هزار تن عدس رتبه اول استانی را به خود اختصاص دهد.

به گزارش آوای ورزقان، با وجود کیفیت بالای عدس تولیدی شهرستان ورزقان، واردات عدس خارجی، فروش این محصول  تولیدی استان را کاهش داده و بهترین و مرغوب ترین عدسی که شهرت کشوری کسب کرده است روی دست کشاورزان ورزقانی مانده است.

یکی از کشاورزان ورزقانی  در گفت‌وگو با خبرنگار آوای ورزقان می‌گوید: به دلیل شرایط جوی‌ و نبود دستگاه های مکانیزه کاشت و ‌‌برداشت، فقط عدسی را توانستیم برداشت کنیم که کاشته بودیم و هیچ سود دیگری برای ما حاصل نشد، هزینه های تراکتور و اجاره زمین  هم برایمان به عنوان ضرر تمام شد.

نعمت لطفی اهل روستای بکرآباد ورزقان، از فروش نرفتن محصول خود  گفته و می افزاید: متأسفانه این محصول ارزشمند خریداری ندارد، در برخی مغازه های ورزقان نیز می بینیم عدس کانادا را به صورت بسته بندی به فروش می رسانند، درحالی که کیفیت عدس وارداتی کجا و کیفیت عدس ورزقان کجا؟.

وی از مسئولان شهرستان ورزقان می خواهد تا وضعیت بازار عدس تولیدی این شهرستان را بهبود بخشیده و با معرفی هرچه بیشتر و ارایه ویژگی‌های کیفیتی عدس ورزقان ، کاری کنند که سال‌های بعد ما بتوانیم به امید اینکه از عدس سود می کنیم به کاشت آن و زنده نگه داشتن برند «ورزقان مرجیسی» قدم‌گذاریم .

احمد مظفری ، یکی دیگر از کشاورزان می‌گوید: عدس ورزقان همیشه به رنگ سبز است و از مرغوب‌ترین عدس های است، ولی چندی سالی است که کشاورزان به مشکل برخورد کردند و میزان عدسی که برداشت می کنند به شدت کاهش یافته تا جایی که بعضی از مواقع میزان بذر کاشتی نیز برداشت نمی شود و موجب  ضرر و زیان به کشاورزان می شود.

وی می‌افزاید: یکی از مشکلات ما قیمت پایین این محصول است،  قیمت فروش ما کشاورزان با بازار اختلاف چندین برابری دارد و دلالان حاصل دسترنج کشاورزان را به بهای اندک خریداری می‌کنند که این امر موجب دلسردی عدس کاران منطقه می‌شود.

رستم قبله  صاحب یکی از کارگاه بوجاری و بسته بندی عدس نیز می گوید: به دلیل نداشتن نقدینگی کافی، نمی‌توانیم محصولات کشاورزی مردم را خریداری و سپس به صورت بسته بندی به بازار عرضه کنیم، اگر به کارگاه‌های بوجاری و بسته بندی وام حمایتی سرمایه در گردش بدهند ما می‌توانیم در اسرع وقت محصولات را خریداری و بسته بندی کنیم.

وی ادامه می‌دهد: امسال توسط اعضای کارگاه، اقدام به کاشت مکانیزه عدس پاییزی کردیم و این امر موجب شد ۱۵درصدی برداشت محصول شده و با این کار می‌توانیم باعث تولید بیشتر عدس در منطقه و رقابت با کالای مشابه خارجی شویم.     عدس وارداتی منجر به کاهش تولید عدس ورزقان شده است

مدیریت جهادکشاورزی ورزقان نیز‌در این خصوص به آوای ورزقان گفت: مشکلاتی که کشاورزان در زمینه کاشت و برداشت و فروش عدس دارند، منجر شده که میزان محصول تولیدی این شهرستان کاهش یابد که یکی از این مشکلات مکانیزه نبودن مراحل کاشت و برداشت است.

وی افزود: متاسفانه به دلیل توپوگرافی‌منطقه و شرایط خاک، قد عدسی که رشد کرده کوتاه است و دستگاه توان برداشت آن را ندارد و این امر منجر می‌شود که کشاورزان به صورت سنتی اقدام به برداشت کنند که این کار بسیار سخت و طاقت فرسا بوده و کشاورزان هزینه های زیادی برای برداشت آن می پردازند.

علیمحمدی اظهار کرد: واردات عدس کمر کشاورزان منطقه را شکسته است، و این امر سبب شده که به دلیل کاهش فروش عدس، ‌ تولید این محصول از ۱۰ هزار به ۵ هزار تن کاهش یابد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در بسیاری از فروشگاه های کشور عدس کانادایی عرضه می شود و این درحالیست که در شهرستان ورزقان  سه کارگاه بسته بندی عدس وجود دارد و دو واحد مکانیزه بسته بندی نیز در شهرک صنعتی این شهرستان با پیشرفت فیزیکی ۵۰درصدی در حال احداث هستند که امیداست در آینده بتوانیم برند «عدس ورزقان» را جایگزین مشابه خارجی آن در بازارهای داخلی کنیم.

حسن یحیوی ، فرماندار شهرستان ورزقان نیز در این خصوص اظهار می‌کند: کشاورزان این شهرستان همه ساله به امید اینکه بعد از کشت عدس بتوانند به راحتی دسترنج خود را به فروش برسانند، عدس می‌کارند ولی بعد از آماده شدن محصول با مشکل مواجه می‌شوند.

وی با بیان اینکه برداشت سنتی عدس در این منطقه، موجب می‌شود تا تولید آن اقتصادی نشده و قیمت تمام شده آن افزایش یابد، می افزاید: دولت در برنامه پنج ساله ششم پیش بینی کرده که محصولات کشاورزی مازاد را خریداری کند، ولی سال‌های قبل قیمت فروش کشاورزان از قیمت تضمینی بالا بوده و درنتیجه هیچکس تمایل به فروش آن نداشت ولی امسال حتماً پیگیری می کنیم تا قیمت تضمینی مناسبی اعلام شده و مشکل کشاورزان حل شود.

یحیوی می‌گوید: برای اینکه عدس ورزقان به یک برند تبدیل شود باید این محصول به بهترین شکل بوجاری و بسته بندی شود تا سهم زیادی از بازار این محصول را به خود اختصاص دهد.

وی تاکید می‌کند: ایجاد و حمایت از واحدهای بسته بندی محصولات کشاورزی و جذب سرمایه گذاران در این راستا، موجب رونق چشمگیر بخش کشاورزی شهرستان خواهد شد و هم اکنون نیز واحد بسته بندی مکانیزه در حال احداث بوده و برای سرمایه گذار تسهیلات کم بهره در نظر گرفته شده است.

خبرنگار:محمدرضا زمان زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *