فاجعه‌ی زیست‌محیطی در شهرستان‌های ‌آذربایجان‌شرقی؛

هجوم زرسالاران به باغات ورزقان/ اهالی درختان را کیلویی ۵۰۰ تومان می‌فروشند

پیشنهاد وسوسه‌انگیز فعالان صنعت موجب شده تا باغداران قطع درختان را با صرفه‌تر از هزینه‌های نگهداری آن بدانند. به گزارش آوای ورزقان، در شهرستان ورزقان باغات زیادی وجود دارند و اکثر روستاهای آن مملو از درختانی‌اند که در عرف “قلمی” یاد می‌شوند. درختانی که به‌سبب خاصیت‌شان در صنایع چوب بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و …

پیشنهاد وسوسه‌انگیز فعالان صنعت موجب شده تا باغداران قطع درختان را با صرفه‌تر از هزینه‌های نگهداری آن بدانند.

به گزارش آوای ورزقان، در شهرستان ورزقان باغات زیادی وجود دارند و اکثر روستاهای آن مملو از درختانی‌اند که در عرف “قلمی” یاد می‌شوند. درختانی که به‌سبب خاصیت‌شان در صنایع چوب بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و همین جذابیت‌ها کارخانه‌داران و صنعت‌گران بسیاری را روانه‌ی ورزقان کرده است.

این روزها درختان زیادی در اقصی‌نقاط ورزقان زیر تیغ دستگاه‌های برش می‌روند و بر زمین می‌افتند، قیمت هر کیلوی آن ۶۵۰ تومان است و با افزایش میزان فروشندگان، خریداران فرصت را غنیمت می‌شمارند و کیلویی را ۵۰۰ تومان از باغداران می‌خرند.

از آنجا که تمامی درختان صاحبان شخصی دارد و جنگلی نیست، اداره‌کل محیط زیست نیز نقش نظاره‌گر را ایفا می‌کند و عملاً نمی‌تواند مانع تاراج درختان باغات شهرستان شود. در هر ساعتی که می‌گذرد تعداد کثیری درخت بر زمین می‌افتند و بعید نیست با ادامه‌ی این وضعیت دیگر چیزی از روستاها و باغات سرسبز ورزقان در سایه‌ی زرسالاران چیزی باقی بماند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *