مدیر مجتمع مس سونگون:

۲۸۰ میلیارد سپرده شرکت در بانک های استان/ احیای طبیعت پس از اتمام فعالیت های معدنی/ کوچک ترین آلایندگی در سونگون وجود ندارد

رضا شریفی گفت: استانداردهای مس سونگون بالاتر از استانداردهای تعریف شده کشور و گاهی جهانی است، ۳۰ درصد سرمایه گذاری این مجموعه برای رفع مسائل زیست محیطی هزینه شده است.

به گزارش پایگاه خبری آوای ورزقان، مدیرعامل مجتمع مس سونگون  با بیان اینکه تا حد امکان گردش مالی این مجتمع به استان آذربایجان شرقی و شهرستان ورزقان انتقال یافته است، گفت: در زمان حاضر ۲۸۰ میلیارد تومان سپرده مالی شرکت در بانک های استان متمرکز است.

رضا شریفی با اشاره به اینکه مشکلاتی برای تمرکز مالیاتی شرکت در استان وجود دارد، یادآوری کرد: مس سونگون یکی از شرکت های تابعه شرکت ملی مس ایران است و ۲۵ درصد گردش مالی این شرکت را در اختیار دارد و حل این موضوع نیازمند تصمیم گیری های مدیریتی در سطح ملی است.

شریفی با بیان اینکه تکمیل زنجیره تولید در جهت ارزش افزوده بیشتر و توسعه معدنی استان در دستور کار مس سونگون است، اضافه کرد: بیشترین ارزش افزوده معدن در تبدیل خاک به کنسانتره حاصل می شود که به عنوان محصول میانی مشتری خوبی دارد و فروش آن مقرون به صرفه است.

وی در عین حال گفت: با وجود مشکلات سرمایه گذاری در راستای اشتغال زایی درصدد تبدیل کنسانتره مس به کاتد هستیم .

شریفی با بیان اینکه در شرایط کنونی در جنگ بزرگ اقتصادی هستیم، گفت: اشتغال‌زایی و توسعه صنایع بزرگ معدنی یک راهکار مهم و جدی در این زمینه است.

وی با اشاره به اینکه ذخیره مس سونگون با توجه به اکتشافات جدید ۲ برابر شده و از ۳۴۰ میلیون تن به ۸۷۰میلیون تن افزایش یافته است ، گفت: این موضوع اجرای فاز ۳ را توجیه می کند.

شریفی با یادآوری اینکه بخشی از طرح تبدیل کنسانتره به کاتد با هزینه کرد ۳۰۰ میلیون دلار اجرا و در سال ۱۳۹۲ متوقف شد، گفت: اجرای این طرح به تازگی از سر گرفته شده و در صورت تامین خوراک تا ۴۸ ماه آینده بهره برداری می شود.

وی با اعلام اینکه طرح‌های توسعه مس سونگون ۲ هزار نفر اشتغال زایی خواهد داشت، گفت: با اجرای طرح توسعه، زنجیره تولید مس در شهرستان ورزقان کامل می شود.

وی اعلام کرد: طرح توسعه مس سونگون به شکل یک بسته طراحی شده و شامل کارخانه ذوب و پالایش و اسید سولفوریک است که بدون هیچگونه آلایندگی اجرا می شود.

شریفی تاکید کرد: این طرح با به روزترین و بهترین فناوری دنیا که توجیه اقتصادی دارد اجرا خواهد شد و هیچ گونه آلودگی زیست محیطی نخواهد داشت.

وی به دیگر طرح‌های در حال اجرای معدن سونگون اشاره کرد و ادامه داد: در کنار طرح‌های توسعه، فاز ۳ تغلیظ ۱۵۰ هزار تنی و کارخانه لیچینگ در حال احداث هستند.

مدیر مجتمع مس سونگون گفت: هر چند فعالیت معدنی به چهره طبیعت آسیب می زند، ولی با احیای محیط می توان مناظر طبیعی را حفظ کرد.

شریفی گفت: احیای طبیعت پس از اتمام فعالیت های معدنی در دستور کار مس سونگون است و پس از اتمام استخراج مواد معدنی، محیط را به فضای جنگلی تبدیل خواهیم کرد.

شریفی با اشاره به اینکه چینی‌ها با اقتباس از چند تکنولوژی و بهینه کردن آن به تکنولوژی خوبی دست پیدا کرده‌اند که در زمان حاضر در مس سونگون استفاده می شود، گفت: این روش با عنوان «اس.کا.اس» که چینی‌ها آن را ابداع و توسعه داده‌اند، هیچ گونه آلایندگی ندارد.

مدیر مجتمع معدنی مس سونگون با اشاره به اینکه چند دستگاه تحلیلگر آن لاین در این مجتمع نصب شده و فعالیت های در حال انجام به صورت کامل توسط محیط زیست کنترل می شود، گفت: بیشترین سخت گیری در ابتدای کار و در زمان صدور مجوز می شود در حالیکه باید در زمان بهره برداری سخت گیری شود.

وی گفت: سخت گیری های اولیه و صرف زمان ۲ تا ۳ سال برای کسب مجوز، سرمایه گذاران را منصرف می کند.

مدیرعامل مجتمع مس سونگون با بیان اینکه استانداردهای مس سونگون بالاتر از استانداردهای تعریف شده کشور و گاهی جهانی است، گفت: ۳۰ درصد سرمایه گذاری این مجموعه برای رفع مسائل زیست محیطی هزینه شده است.

شریفی با اعلام اینکه استاندارد گاز دی اکسید گوگرد خروجی از دودکش واحدهای معدنی، ۱۲۰۰ ppm در کشور و در اروپا ۳۰۰ ppm است، گفت: واحد اسید سولفوریک مس سونگون با استاندارد ۲۰۰ ppm طراحی شده و در دست اجراست.

وی اظهارداشت: مجموعه فعال کنونی و واحدهای تغلیظ آلایندگی ندارند و واکنش شیمیایی در آنها انجام نمی شود.

شریفی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد آب مصرفی مجتمع مس سونگون، آب برگشتی است، گفت: خاک از معدن به سد ایجاد شده انتقال یافته و پس از پالایش آب به معدن برمی گردد.

وی اظهارداشت: بر پایه گزارش سازمان حفاظت از محیط ‌زیست و شرکت آب و فاضلاب و همین‌طور نظارت چند شرکت فعال دیگر در حوزه محیط‌زیست، هم اکنون شرایط زیست محیطی معدن مس سونگون نشان‌دهنده این است که کوچکترین آلایندگی در سونگون وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: در مجتمع مس سونگون سیستم آن لاینی نصب‌شده است که تمام داده‌های زیست‌محیطی مجتمع‌ را بدون دخالت انسانی در حوزه آب و خاک و هوا ضبط و ثبت می‌کند.

شریفی افزود: در شرایط کنونی حتی در قسمت‌های کوچکتر مانند سدهای باطله هم مشکلی وجود ندارد و به‌صورت مرتب و خودکار کنترل می‌شود به‌طوری‌که ده‌ها چاهک اطراف سد زده‌شده است و مرتب نمونه‌برداری می شود.

انتهای پیام/

منبع :ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *