رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ورزقان در میزگرد انقلاب آوای ورزقان:

قبل از انقلاب در ورزقان مکانی برای فعالیت‌های فرهنگی وجود نداشت/ورزقان مفاخر بزرگی در خود جای داد

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ورزقان گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در واقع محلی برای فعالیت‌های فرهنگی هنری در منطقه‌ای که مهد ادب و استعداد هنری بوده است، وجود نداشت.

مجتبی صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری آوای ورزقان با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامی هیچ‌گونه فعالیت فرهنگی و هنری در ورزقان وجود نداشت، اظهار داشت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مراکز فرهنگی شهرستان بسیار محدود بوده و مراکز هنری واژه‌ای غریب در منطقه بود، در واقع محلی برای فعالیت‌های هنری در منطقه‌ای که مهد ادب و استعداد هنری بوده است، وجود نداشت.

وی افزود: فعالیت‌های فرهنگی و هنری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با روی کار آمدن اداره ارشاد، کتابخانه‌ها و مجتمع فرهنگی هنری در شهرستان رنگ تازه‌ای به خود گرفته که در راس آن با تاسیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ورزقان محلی کاملا دولتی برای فعالیت هنرمندان، نویسندگان و کشف استعدادهای هنری و پرورش آنها برای نیل به اهداف والای وزارتخانه به وجود آمد.

صادقی ادامه داد: شهرستان ورزقان خطه قهرمان‌پرور و هنرپرور معرف مفاخر و مشاهیر بنام در کشور عزیزمان است که نشان از فرهنگ غنی مردم ورزقان و خاروانا است.

وی در ادامه به رسالت‌های وزارت ارشاد اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین رسالت‌ها و وظایف اساسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی در زمینه‌های فرهنگی و هنری همچنین دینی و مذهبی است که گستره فعالیت در حوزه‌های مختلف از قبیل تدوین راهکارهای عملی در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگ و هنر، توسعه تعمیق و ترویج فرهنگ قرآنی، سیاست‌گذاری در فرهنگ عمومی، اشتغال، اقتصاد هنر، ایجاد کانون‌های هنری مساجد، ضوابط برگزاری جشنوارها و نمایشگاه‌ها، صدور مجوز انجمن‌ها، موسسات فرهنگی و هنری، نشریات و خبرگزاری‌ها، چاپ کتاب و… به همراه نظارت کامل بر شیوه و عملکرد آنها تنها بخشی از رسالت بزرگ و حساس وزارت فرهنگ است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ورزقان یادآور شد: فعالیت‌های فرهنگی هنری شهرستان در سال ۷۵ با مجتمع فرهنگی هنری شروع و در سال ۱۳۷۹ با تاسیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رسما فعالیت خود را در شهرستان ورزقان آغاز کرد و موجب شد فعالیت‌های فرهنگی هنری در شهرستان به شدت افزایش یابد و با استقبال عمومی هنرمندان و نویسندگان روبه‌رو شد.

وی به دستاوردهای مهم فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ورزقان اشاره کرد و ابراز کرد: بعد از تاسیس اداره، احداث سالن آمفی تئاتر که اکثرا برنامه‌های مهم شهرستانی در آن برگزار می‌شود، نقش چشمگیری دارد و تاسیس بیش از ۶۰ باب کانون فرهنگی و هنری مساجد در سطح شهرستان و صدور مجوز بیش از ۱۵ مورد نشریات، پایگاه‌های خبری، آموزشگاه‌های هنری، مرکز عرضه محصولات فرهنگی، انجمن‌ها و موسسات قرآنی از دیگر عملکردها و فعالیت‌های بارز این اداره می باشد.

صادقی از برگزاری ۲۰ مورد از جشنواره‌های مهم استانی و شهرستانی در طول این مدت خبر داد و ادامه داد: اهدای حدود ۱۰ هزار جلد کتاب با عنواین و موضوعات مختلف به مردم، هنرمندان و نویسندگان و مراکز فرهنگی شهرستان ورزقان و همچنین کتاب‌های اهدای در زلزله مردادماه سال ۹۱ که یکی دیگر از کارنامه‌های حوزه فرهنگ و ارشاد در شهرستان ورزقان دانست.

وی گفت: فرهنگ غنی و سنتی مردم شهرستان ورزقان استعدادهای بزرگ فرهنگی و هنری، مشاهیر و مفاخر افتخارآمیزی در خود جای داده که نمونه‌های آن سردار ملی ستارخان، علامه جعفری، شهید ذاکر حیدری در کنار هنرمندان و نویسندگان معاصر در این عرصه است.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *