نماینده شهرستان ورزقان:

با بهره برداری از سد حاجیلار سرعت توسعه شهرستان ورزقان افزایش می یابد

نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی گفت: سد «حاجیلار» با هدف تأمین بخش مهمی از آب شرب روستاها، صنعت و کشاورزی در بخش خاروانا ی شهرستان ورزقان در دست اجرا بوده و به‌زودی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

رضا علیزاده نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این سد با ظرفیت ۵۰ میلیون متر مکعب ظرفیت ایجاد شده که قسمتی از آن نیز در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و از آن جا که این سد از نظر جغرافیای در منطقه خوبی قرار دارد، انتظار می رود در توسعه‌ و پیشرفت بخش کشاورزی و گردشگری شهرستان ورزقان تاثیر بالای داشته باشد

وی افزود: قسمتی از بخش صنعتی این سد برای طرح‌های توسعه مس سونگون اختصاص یافته و عملیات لوله‌گذاری و انتقال آن به مجتمع مس سونگون انجام شده است.

علیزاده با بیان این‌که بخش دیگری از آب این سد برای پتروشیمی خاروانا اختصاص یافته است، افزود: اگر در بخش‌های صنعت طرح‌های مناسبی ایجاد شوند، سازمان آب منطقه‌ای قسمتی از آب سد را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

وی گفت: سه میلیون متر مکعب آب از این سد برای رفع مشکل آب شرب ۶۵ روستا اختصاص یافته که دستور کلنگ‌زنی از طرف وزیر نیرو صادر شده و طی مراسمی انجام می‌شود و مردم شهرستان از آب شرب سالم، بهداشتی، تصفیه شده و پایدار استفاده خواهند کرد.

عملیات احداث این سد هشت سال پیش آغاز شد، اما با عدم تخصیص اعتبارات پروژه، شرکت پیمانکار با کمبود مالی مواجه و عملیات احداث تقریبا در سال ۱۳۹۲ متوقف شد.

با اختصاص اعتبار مجدد و تغییر پیمانکار، عملیات مذکور دوباره از سال ۱۳۹۴ شروع شد و با آغاز سال ۱۳۹۵ به طور جدی دنبال شد که به‌زودی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد/ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *