آوای ورزقان گزارش می دهد:

آبرسانی به ۶۵ روستایی شهرستان ورزقان با ۸۰۰ میلیارد ریال+ اسناد/ بزرگ ترین پروژه آبرسانی آذربایجان شرقی

تامین، ذخیره و انتقال آب شرب بهداشتی و سالم مورد نیاز ۶۵ روستا و شهر ورزقان بزرگ ترین پروژه آبرسانی آذربایجان شرقی است این پروژه از محل چراغلوی معدن مس سونگون به بعد با هزینه ای بالغ بر ۸۰۰ میلیارد ریال احداث می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آوای ورزقان، در دهه فجر سال ۹۷ با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت و استاندار آذربایجان شرقی پروژه بزرگ آبرسانی به ۶۵ روستای شهرستان ورزقان و شهر ورزقان کلنگ زنی شد، این پروژه که می تواند تاثیر بالایی در توسعه شهرستان ورزقان داشته باشد با حمایت و همکاری شرکت مس بزودی اجرایی می شود.

۳۹ هزار نفر از آب این طرح استفاده می کنند

منبع تامین آب از مخزن چراغلوی معدن مس سونگون که آب خام به مقدار ۱۲۰ لیتر بر ثانیه از سد حاجیلار توسط خط انتقال احداث شده توسط مس به محل چراغلوی مس سونگون انتقال داده می شود، از آنجا به بعد توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی در آنجا تصفیه خانه احداث و از طریق شبکه های انتقال آب تصفیه شده، بهداشتی و پایدار در روستاهای محدوده طرح توزیع می شود.

طول کل خطوط انتقال این پروژه ۱۶۲ کیلومتر است که دارای ۲ باب دستگاه پمپاژ است و ۱۰۶ لیتر بر ثانیه آب در این طرح توزیع خواهد شد، پیش بینی می شود حداقل ۳۹ هزار نفر از اهالی در محدوده جغرافیای شهرستان ورزقان از آب این طرح مهم استفاده و بهره‌ مند شوند شوند.

هدف از این طرح که بزرگ ترین پروژه آبرسانی آذربایجان شرقی است ،تامین، ذخیره و انتقال آب شرب بهداشتی و سالم مورد نیاز ۶۵ روستا و شهر ورزقان می باشد، این پروژه از محل چراغلوی معدن مس سونگون به بعد با هزینه ای بالغ بر ۸۰۰ میلیارد ریال احداث می شود و می تواند مشکلات اساسی آب شرب بهداشتی را در روستاهای ورزقان حتی در روستاهای دورافتاده برای همیشه حل و برطرف کند.

برای همیشه مشکل آب شرب در سطح شهرستان ورزقان برطرف خواهد شد

رضا علیزاده نماینده مردم شهرستان ورزقان در این مورد گفت: در بخش آب شرب شهرستان ورزقان، هم از نظر کیفت و هم از نظر کمیت مشکلات زیادی داریم، این طرح که با همکاری شرکت مس و شرکت آب و فاضلاب روستایی استان در حال انجام است در وزارت نیرو تصویب و دارای ردیف و کد پروژه است.

علیزاده ادامه داد؛ با اتمام این پروژه که بخشی بزرگی از کارهای اجرایی آن توسط شرکت مس انجام یافته برای همیشه مشکل کمبود آب شرب بهداشتی و پایدار در سطح شهرستان ورزقان حل و برطرف خواهد شد و می توان گفت در توسعه شهرستان و مهاجرت معکوس نیز تاثیر بالایی خواهد داشت.

این طرح بیش از ۸۰ میلیارد تومان اعتبار لازم دارد

فرماندار شهرستان ورزقان نیز در مورد این پروژه به خبرنگار فارس گفت: در تاریخ ۹۸.۴.۲۵ اعتبار اولیه به مبلغ ۶۰ میلیارد ریال برای اجرای پروژه آبرسانی به ۶۵ روستا و شهر ورزقان در شهرستان ورزقان صادر شده است و پیگیر هستیم این طرح در سریع ترین زمان عملیاتی شود.

یحیوی با اشاره به مقدار آب مورد نیاز پروژه گفت: دو سال قبل با حضور مسؤولان استانی در محل فرمانداری شهرستان ورزقان از سد حاجیلار ۳ میلیون متر مکعب آب برای این طرح تخصیص داده شده است و با مشارکت شرکت صنایع ملی مس این طرح انجام خواهد شد

وی تصریح کرد: این طرح که بیش از ۸۰ میلیارد تومان اعتبار لازم دارد از قبل آغاز و توسط مجتمع مس سونگون لوله گذاری شده است و بعد از احداث تصفیه خانه، آب بهداشتی به شبکه آبرسانی روستاهای شهرستان ورزقان متصل خواهد شد

وی به اهمیت بالای آب شرب اشاره کرد و گفت: این پروژه باعث خواهد شد مردم به آب کاملا بهداشتی و پایدار دسترسی داشته باشند و امیدواریم علاوه بر آن که از مهاجرت مردم شهرستان به شهر های دیگرجلوگیری کند بلکه مهاجرت معکوس نیز رخ دهد و روستاها توسعه یابند

یحیوی ادامه داد: کلنگ زنی این طرح که توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت در دهه فجر انجام شد، قدمی دیگر برای توسعه مناطق محروم است و در راستای سیاست های محرومیت زدایی دولت است.

انتهای پیام/

گزارشگر: احمد مظفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *