از نمایندگی مجلس تا هیئت مدیره بانک قرض الحسنه مهر و دانشگاه

به جرأت می گویم؛ اغلب مدیران برای بازگرداندن جایگاه اداری نمایندگان بویژه نمایندگان منتقد کراهت نشان داده و مقاومت می کنند.

محمد الیاسی دایممق»؛ نماینده ورزقان و خاروانا در ادوار چهارم و هفتم مجلس شورای اسلامی بود. وی پس از بازنشستگی به همراه جمعی از دوستانش، موسسه آموزش عالی “اسوه معاصر” را راه اندازی کرده و هم اکنون به عنوان عضو هیأت موسس و هیأت امنای این دانشگاه فعالیت می کند. وی در یک گفت وگوی تفصیلی با آژانس خبری «تبریزمن»، نکات و اتفاقات جالبی از دوران نمایندگی اش مطرح می کند. در ذیل بخش کوتاهی از این گفت وگو که به دوران بعد از پایان مجلس هفتم مربوط است، آورده می شود:

در اواخر مجلس هفتم قانونی داشتیم که طبق آن کلیه افراد بالای ۲۵ سال سابقه خدمت، می توانستند با همان پست آخر، بازنشسته شوند. با استناد به همین قانون، تعدادی از نمایندگان مجلس هفتم نیز با در نظر گرفتن برخورداری از حقوق و مزایای نمایندگی مجلس شورای اسلامی، اقدام به بازنشستگی نمودند. اما من علیرغم اینکه همان زمان بالای ۲۸ سال سابقه خدمت داشتم و مشمول این قانون می شدم چون خدا را شکر از لحاظ جسمی در سلامت کامل بودم و توانایی و حوصله لازم برای ادامه کار را نیز داشتم، جایز ندیدم با ۲۸ سال سابقه کار بازنشسته شوم و حقوق ۳۰ سال را بگیرم. هرچند میدانستم؛ در صورت بازگشت به بانک کشاورزی، هم حقوقم پایین خواهد آمد و هم احتمالا پست مناسبی در انتظارم نخواهد بود.

در هر حال، فردای روزی که مجلس هفتم تمام شد، در بانک کشاورزی شروع بکار کردم. اما چون همسویی و هماهنگی دستگاه های اجرایی با همدیگر بویژه با قوه مقننه در کشور ما برخلاف شعارهایی که داده می شود، قابل تعریف نیست و اغلب مدیران برای بازگرداندن جایگاه اداری نمایندگان بویژه نمایندگان منتقد کراهت نشان داده و مقاومت می کنند، بنابراین علیرغم اینکه شروع به کارم در بانک انجام شد، ولی تقریبا کاری که دلم میخواست برای انجام نداشتم، جز برخی کارهای متفرقه که ارجاع می شد.

بعد از مدتی، از وزارت اقتصاد و دارایی با اصرار دعوت به همکاری کردند و در وزارتخانه مذکور به عنوان مدیرکل امور مجلس کارم را شروع کردم. مدتی بعد نیز به عنوان عضو هیات مدیره به بانک ‌قرض الحسنه مهر ایران مامور شدم و تا دی ماه ۱۳۹۲ در همین پست انجام وظیفه نمودم. با وجود اینکه دو سال دیگر هم علاقه داشتند حکمم تمدید شود اما با در نظر کرفتن بیکاری جوانان فارغ التحصیل در جامعه،با ۳۳ سال سابقه درخواست بازنشستگی کردم و در همان برگ درخواست نیز تاکید کردم؛ شاغل شدن یک فارغ التحصیل بیکار به جای من بهتر از ادامه کار، آرامش وجدانم را تامین می کند.

طبیعی است کسی که دو دوره سابقه نمایندگی مجلس را دارد و به عنوان عضو هیات مدیره بانک بازنشست شده و در ادارات مختلف با سابقه پاک و قابل تایید کار کرده است، بعد از بازنشستگی مجددا از جاهای مختلف دعوت بکار شود، اما وجدانم رضایت نداد. چرا که معتقد بودم در اینصورت جای جوانان و فارغ التحصیلان بیکار را غصب می کردم. بنابراین با تنی چند از دوستان نسبت به اخذ مجوز موسسه غیرانتفاعی آموزش عالی اقدام نمودیم که یک کار فرهنگی کرده و شان و جایگاه نمایندگی مجلس و مردمی را که به عنوان نماینده‌شان در مجلس بودم را رعایت کرده باشم. لذا موسسه غیرانتفاعی “اسوه معاصر” را دایر کردیم که از روز اول اینجانب به عنوان عضوی از اعضای هیأت موسس و هیأت امنای این موسسه (دانشگاه) با نظر دوستان انجام وظیفه می کنم. و دیگر به هیچ شغل و کار دیگری شاغل نشدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *