اطلاعیه معدن طلای اندریان:

اقدامات خرابکارانه در واحد فرآوری طلای اندریان/ نشت محلول سیانید وطلا به خاک عمدی است

روابط عمومی شرکت زرین داغ آستارگان" معدن طلای اندریان در واکنش به پلمپ این معدن با طی اطلاعیه‌ای آورد: چند اقدام خرابکارانه در این معدن از آتش سوزی گرفته تا نشت محلول سیانید و طلا به خاک تا گله گوسفندان از عمدی بودن این کارها حکایت دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آوای ورزقان شرکت زرین داغ آستارگان در خصوص پلمپ معدن طلای اندریان و حواشی ایجاد شده در مورد این معدن اطلاعیه‌ای صادر کرد.

اطلاعیه شرکت بهره بردار معدن طلای اندریان به شرح زیر است؛

اقدامات خرابکارانه عامل تلف شدن چند راس گوسفند در نزدیکی سایت واحد فراوری بوده و این شرکت با هماهنگی اداره محیط زیست ورزقان قسمت مربوطه را تا حصول نتیجه آزمایشات و بررسیها متوقف کرده است.
بر اساس گزارش شرکت زرین داغ روز سه شنبه پنجم فروردین ماه چند اتفاق غیرمنتظره و عجیب به صورت همزمان در محل سایت اندریان روی داده است که بررسی های اولیه واحدهای حراست ، ایمنی و آزمایشگاه این شرکت حکایت از تعمد و اهداف خرابکارانه دارد.
بر اساس این گزارش ساعت ۱۵:۱۵ روز سه شنبه ۲ دستگاه از نوارهای نقاله معدن در شرایط توقف خط خردایش به یکباره دچار حریق می گردد که وقوع این حادثه در حالیکه خط خردایش متوقف است ؛ تعجب کارشناسان مربوطه را برمی انگیزد و بر عامدانه بودن حریق صحه می گذارد.
همزمان با این حادثه سوال برانگیز و در حالیکه مدیران سایت مشغول هماهنگی با مسولین محلی و کارکنان ایمنی مشغول به اطفاء حریق بوده اند؛ حادثه دوم روی می دهد.
این گزارش حادثه دوم را نیز تخریبی و عمدی می داند و می افزاید: لایه ژئوممبران هیپ ۴ و استخر ۴ از چندین نقطه تخریب و استخر از حالت ایزوله خارج شده و باعث نشت محلول دارای سیانید و طلا به خاک می شود و در اتفاقی عجیب تر گله ای از گوسفندان به نزدیکی محل سایت وارد شده و چند راس از گوسفندان با شرب محلول سیانیددار تلف می شوند.
گزارش مزبور اتهام را متوجه حفاران غیرمجاز می داند و اضافه می کند: پیش تر ابعاد منفی اجتماعی ، زیست محیطی و اقتصادی حفاران غیرمجاز را به مسولین و رسانه ها گزارش داده شده است.
بلافاصله پس از این حادثه ، مراتب طی نامه های جداگانه به فرمانداری ورزقان ، دادگستری استان و ستاد تسهیل قوه قضائیه ، سازمان صمت استان، سازمان حفظت محیط زیست استان و نهادهای محلی در خاروانا و ورزقان گزارش شده و درخواست مساعدت گردیده و همکاریهای لازم نیز صورت گرفته است.
همچنین بنابر این گزارش ، شرکت بهره بردار جهت کنترل حجم محلول و جلوگیری از گسترش اثرات سوء نشت محلول ، اقدام به توقف عملیات فرآوری در واحدهای تخریب شده تا حل معضل و ایمن سازی محیط نموده است.
این گزارش در پایان می افزاید: اتفاقات یاد شده در حالی رخ داده است که شرکت زرین داغ با طراحی و تصویب پروتکل میان واحدی با عنوان “جهش تولید” مقدمات افزایش تولید خود را در سال ۹۹  آغاز کرده است.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *