معرفی شخصیت های برجسته ورزقانی/ دکتر رحیم زاده را بشناسید

در راستای معرفی نخبگان و شخصیت های برجسته شهرستان ورزقان در این نوبت با دکتر اسماعیل رحیم زاده آوانسر که خبرنگار ما با وی گفتگو بیشتر آشنا می شویم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آوای ورزقان، تحریریه این رسانه در نظر دارد نخبگان و شخصیت های برتر و برجسته شهرستان ورزقان را به مردم معرفی کند. در نوبت دوم خبرنگار ما اطلاعات دکتر دکتر رحیم زاده آوانسر را جمع آوری کرده و خلاصه شده آن را باهم می خوانیم.

 

*خلاصه ای از زندگی دکتر رحیم زاده

دکتر اسماعیل رحیم زاده­ آوانسر در سال ۱۳۴۹ در روستای آوانسر از توابع ورزقان آذربایجان شرقی گذر نامه ورود به عالم خاک یافت و تا پنجم ابتدایی را در زادگاه خود و راهنمایی و دبیرستان را در ارومیه به پایان رساند.

رحیم زاده در مورد خانواده خود می گوید: خودم دو فرزند دارم که پسرم آقا مرتضی امسال از دانشگاه علامه امینی تبریز در رشته دبیری زیست شناسی فارغ التحصیل شدند و اکنون در دبیرستان های ناحیه ۱ ارومیه مشغول تدریس هستند و دخترم هنوز دانش آموز است.

سه برادر دارم: آقا ابراهیم کارشناس حقوق قضایی و مدیر موسسه حقوقی میزان پویای فرزانگان در ارومیه است
آقا علیرضا مهندس عمران و کارشناس ارشد زلزله و مدیر عامل شرکت مهندسی اروم ازما ایمن پی وجوش هست و آقا سعید کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی با گرایش استراتژیک و کارمند اداره کل فنی و حرفه ای استان آذربایجان غربی هستند و یک خواهر دارم که خانه دار هستند.

*مسیر تحصیلی و علمی

وی در سال ۱۳۷۱ وارد تربیت معلم علامه طباطبایی ارومیه شد و به استخدام آموزش و پرورش درآمد همزمان با تدریس به تحصیل نیز ادامه داد و در سال ۱۳۹۸ از رساله دکتری خود در رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه ارومیه با درجه عالی دفاع کرد.

رحیم­ زاده در کارنامه خود، همکاری با دفتر تألیف سازمان پژوهش و برنامه ریزی کشور در تألیف کتب ادبیات فارسی متوسطه اول از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۸، سرگروهی استان از سال ۱۳۸۳، دبیر نمونه ناحیه، استان و کشور، مدرس برتر آذربایجان غربی، مدرس کشوری و استانی دوره­ های آموزشی و داوری­ های متعدد در سطح استان و ناحیه را دارد.

وی از سال ۱۳۸۴ همزمان با تدریس در آموزش و پرورش، تدریس در دانشگاه­ ها و موسسات آموزش عالی را نیز شروع کرده است.

*آثار

رحیم زاده نویسنده ۱۶ اثر مختلف است که می­ توان به
۱- فارسی عمومی
۲- پرند سخن (درس­نامه دانشگاهی)
۳- روش تدرس ادبیات فارسی در دور راهنمایی
۴- راهبردهای آموزش زبان و ادبیات فارسی در دوره متوسطه اول
۵- از ادبیات تا زبان فارسی
۶- بوی خوش واژه­ ها
۷- بربال اندیشه­ ها

وی مقالات متعدد علمی و پژوهشی چاپ و ارائه شده در نشریات داخلی و خارجی را نیز دارد

دکتر رحیم زاده آوانسر در مورد علاقه اش به سرزمین مادری خود به خبرنگار ما گفت: علاقه به زادگاه و وطن، باعث شد با این که برای تحصیل از سال ۱۳۶۱ به همراه خانواده به ارومیه مهاجرت کرده بود، در سال ۱۳۸۹ که روستای آوانسر به خاطر مشکلات کم آبی و عدم امکانات مناسب زندگی تقریبا خالی از سکنه شده بود، با متحد کردن اهالی آوانسر ساکن ارومیه و مدیریت شایسته و جلب کمک­های نهادهای ذیربط فعالیت ­های عمرانی بسیار ارزشمندی نماید از جمله:
-انتقال آب کشاورزی از فاصله ۲۵۰۰ متری
– احداث مخزن آب ۲۰۰۰۰ لیتری با کمک سپاه
– تسطیح جاده مواصلاتی
-مسیر گشایی­های مناسب در روستا
-تجهیز مسجد روستا جهت برگزاری مراسم مذهبی و عزاداری­ ها
این فعالیت­ها باعث رجوع مجدد مهاجرین به روستا شده و نبض زندگی مجدداً در این روستا می­ تپد.

*ورزقانِ قهرمان

این شخصیت علمی منطقه ورزقان در پایان گفت: سرزمین مادری هر کس جایی است که ریشه انسان در آن نهفته است. منطقه ورزقان و قره داغ از سالیان سال مهد انسان های شجاع، مومن، با غیرت و همیت بوده و هست. این منطقه با داشتن پتانسیل های ارزشمند علمی، فرهنگی، اقتصادی و گردشگری می طلبد که سرمایه گذاری های اساسی شود تا بیش از پیش شاهد شکوفایی این سرزمین زرخیز باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *