مشکلات روستا نشینان بخش خاروانا

شهرت گوزلی در یاداشت اختصاصی خود برای پایگاه خبری آوای ورزقان مشکل اساسی اکثر روستا های بخش خاروانا را این چنین بیان کرد: راه ارتباطی مناسب:بیشتر  روستاهای  بخش خاروانا از راه ارتباطی مناسبی برخوردار نیستند  که این امر باعث شد تا در زلزله مرداد ماه سال ۹۱ مورد بی مهری مسئولین قرار گیرند و به …

شهرت گوزلی در یاداشت اختصاصی خود برای پایگاه خبری آوای ورزقان مشکل اساسی اکثر روستا های بخش خاروانا را این چنین بیان کرد:

راه ارتباطی مناسب:بیشتر  روستاهای  بخش خاروانا از راه ارتباطی مناسبی برخوردار نیستند  که این امر باعث شد تا در زلزله مرداد ماه سال ۹۱ مورد بی مهری مسئولین قرار گیرند و به جز روستای گال بقیه روستاهای این بخش بازسازی نشدند و هنوز هم در خانه های کاه و گلی با دیوار های شکسته زندگی می کنند اعم از روستای انویق و آوانسر …

جابجایی دهستان جوشین و روستای استرگان:یکی از مهمترین عواملی که جوشین را بطور جدی تهدید می کند ریزش کوه سنگی و رانش زمین می باشد که نزدیک به هشت سال است که این بحث مطرح شده است ولی تاکنون هیچگونه اقدام جدی در خصوص انتقال محل این روستا انجام نشده است.

 گاز خانگی:نزدیک به هشتاد درصد روستاهای خاروانا از این نعمت الهی بی بهره هستند.در حالی که گاز طبیعی از این منطقه به کشور خارجی صادر می شود.

 طرح هادی:نزدیک به هشتاد درصد این روستا فاقد طرح هادی می باشد.

آب های سطحی: این روستاها در یک منطقه کوهستانی صعب العبور قرار گرفته اند ولی طبیعت چشم گیر و دل نواز این منطقه به انسان آرامش دل میدهد. چون اکثریت مردم منطقه خاروانا مخارج زندگی خود را از راه کشاورزی تامین می کنند که این کار نیاز ضروری به آب دارد و کشاورزان فقط ۶ ماه از آب های سطحی موجود در منطقه استفاده می کنند و بقیه ماه های سال این آب ها به هدر می روند.لذا نیاز  است این آب های سطحی ذخیره سازی شوند تا کشاورزان در مواقع نیاز از این نعمت الهی بهره مند شوند .

شغل مناسب:با وجود معادن متعدد در این منطقه، که تعدادی از این معادن فعال می باشند مثل معدن طلای اندریان و معدن آهن آوان و … بیشتر جوانان به علت نبود شغل مناسب به شهرها مهاجرت می کنند چراکه جوانان با وجود این معادن هیج امیدی برای زندگی در این منطقه ندارند. البته بعضی از روستاها در زمستانها خالی از سکنه می شوند.

البته شایان ذکر است بعداز انقلاب بسیاری از مشکلات مردم این منطقه حل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *