استانی 14 دی 1401 - 1 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 0 دقیقه
کپی شد!
0

دست مافیای مس را قطع کردیم/ تنها هفت درصد اکتشاف داشتیم!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آوای ورزقان مدیرعامل مجتمع مس سونگون گفت: معبود عباس زاده مدیرعامل مجتمع مس سونگون، روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه عنوان کرد: تنها تمایز تفکر تیم مدیریتی حاکم بر شرکت مس ایران با تیم مدیریتی قبلی فقط توسعه به معنای است و اگر بتوانیم این نگاه توسعه‌ محور را همه جانبه در مس سونگون نیز ایجاد کنیم، تمایز خود را مشخص و ثابت کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه تمامی کنش‌گران و بازیگران اقتصادی استان همراه مجتنع مس سونگون هستند و پیشران حل مسائل شده‌اند، افزود: اکنون مدیریت مجتمع مس سونگون در تمامی جلسات اقتصادی نهادهای حاکمیت حضور جدی دارند.

عباس زاده خاطرنشان کرد: شرکت مس با ۷ درصد اکتشاف رتبه شش مس جهان را تا سال گذشته به خود اختصاص داده بود و اکنون رتبه پنجم جهان را دارد در حالیکه که کشورهای دیگر در دوره‌ی دوم اکتشاف خود هستند؛ بنابراین معادن مس ما می‌توانند جایگزین نفت شوند اما وضعیت تولید نسبت به رقبای خارجی خوب نیست و آن شرکت ها با تجهیزات مدرن و پیشرفته در حال فاصله گرفتن هستند و اکنون از نظر تولید شرکت ملی مس رتبه‌ی ۱۹ام را در دنیا در اختیار دارد

وی اضافه کرد: در تمام سال‌های گذشته مافیای مس اجازه‌ی توسعه به صنعت مس را نمی‌داد و امکان پیشرفت این صنعت فراهم نمی‌شد اما اکنون، تمرکز دولت سیزدهم و مدیرعامل شرکت مس در این مسائل افزایش یافته و اجازه دخالت نمی‌دهند.

وی افزود: در نظر داریم تا پایان سال ۱۴۰۶ یک میلیون تن کاتد در استان تولید شود و اکنون به ۳۰۰ هزار تن نزدیک هستیم و ۱.۶ میلیارد دلار رقم صادرات ما است که در مقایسه با کشورهای ضعیف بسیار کم است اما چشم‌انداز ملی ما تا سه میلیون تن است.

وی گفت: بزرگترین محرک سونگون، کاتد مس است. اکنون تولید کاتد نداریم و قرار است از یک میلیون تن تولید کاتد کشور، ۴۰۰ هزار تن آن در سونگون اتفاق بیافتد که سایر محرکه‌های تولید را با خود همگن و همگرا می‌کند.

وی متذکر شد: ۴ میلیارد دلار از درآمد مس سونگون از صادرات حاصل می‌شود که ۱.۵ برابر کل صادرات استان است، سعی داریم با ایجاد صنایع پایین دست در شهرک تخصصی مس این رتبه را افزایش دهیم.

مدیر مجتمع مس سونگون گفت: در سال های گذشته سعی های زیادی شد تا کل مالیات عملکرد سونگون به استان بازگردد که اکنون اتفاق افتاده است و ۲۵ درصد از عملکرد کل مس اکنون در استان است.

مدیر مجتمع مس سونگون با تاکید بر اینکه نمایندگان استان همه باهم در پیشرفت مس سونگون متحد هستند، یادآور شد: هدف ما توسعه‌ی استان است و برای مجموعه‌ی مس سونگون اهمیت دارد که عملکردش هر روز بهتر از دیروز باشد و در مقابل قضاوت های که می شویم باید بدون توجه رد شویم چرا که توسعه‌ی و عملکرد موفق مجتمع مس سونگون برای ما مهم است.

/انتهای پیام

نویسنده
احمد مظفری
مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی حرف های رکیک و افترا باشد به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • ادب و احترام را در برخورد با دیگران رعایت فرمایید.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *